3 Şubat 2021 Haber Yayın Tarihi:

YERLİ AŞIYI ÇORUMLU BULDU!

TÜM GELİR DEVLETİN OLACAK

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, üzerinde çalıştıkları yerli kovid-19 aşısının insan üzerinde denenme aşamasına geldiğini belirterek, “Bu aşıyı tüm dünyaya vereceğiz. Aşının tüm gelirlerini de devletimize bırakacağız” dedi.

KÜLLİYEDE ÇORUM RÜZGARI

Çorum’un başarılı işadamlarından Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı ve Başkan Vekili Ahmet Emin Ahlatcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul edildiler.

ERDOĞAN’A BRİFİNG VERİLDİ

Yaklaşık bir saat 15 dakika süren görüşmede Ahmet Ahlatcı, Ahlatcı Holding’in iştirakleri Nanografi Nano Teknoloji A.Ş ile geliştirdikleri n-FasT kovid-19 tanı kiti ve aşı çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi.

AYLIK ‘100 MİLYON’ DOZ AŞI

Ahlatcı, yerli aşıda pre-klinik aşamalarının tamamlandığını, çok yakın zamanda Faz-1 sürecinin başlayacağını ifade etti. Aşının nazal yolla uygulanacak bir şekilde tasarlandığını, biyo güvenlilik bakımından alanındaki muadilleriyle sıkı rekabete girebilecek kadar başarılı olduğunu belirten Ahlatcı, ayda 100 milyon doz miktarında üretim kapasitesinin hazırlandığını kaydetti.

GELİRİ DEVLETE BIRAKACAK

Yerli imkan ve kabiliyetlerle geliştirilen aşının gelirinin ise devlete ait olduğunu açıklayan Ahmet Ahlatcı, böylelikle Kovid-19 ile mücadelede hem bilimsel hem de finansal olarak ülkeye destek olmayı amaçladıklarını vurguladı. Ahlatcı, “Aşı çalışması, ülkemiz için hem üzerimize düşen bir vazife, hem şirketimiz için bir sosyal sorumluluk projesi. Hem de ülkemizin bilim adamlarının, gençlerinin neler yapabildiğini tüm dünyaya göstermek istiyoruz” diye konuştu.

YERLİ AŞIYA İSİM VERİLECEK

Bir saat 15 dakika süren görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deneme aşılarına başlanması konusunda olumlu görüş bildirirken, sağlık danışmanlarına da gereken prosedürün işletilmesi konusunda talimat verdi. Öte yandan, aşının ismini de Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek. Erdoğan danışmanlarından isim konusunda çalışmalarını da istedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...