24 Ocak 2021 Haber Yayın Tarihi:

KARAGÖL’DE PROJE TAMAM ÖDENEK YOK!..

İki köyün mahkemelere düşmesine olmayan suyu nedeniyle sebep gösterilen Kızılpınar köyünün KARAGÖL’ünün yapım projesi tamamlandı fakat ödenek çıkmadı.

Geçtiğimiz aylarda Eski Köy Köyü ile Kızılpınar köyünün sulama ihtiyacı nedeniyle gündeme gelen, Kızılpınar köyüne ait olan doğal Karagölün temizlik ve ıslah edilme projesinin tamamlandığı fakat yapım için gerekli olan ödeneğin çıkmadığı öğrenildi.

İKİ KÖY MAHKEMELİK OLDU

Sulama suyu nedeniyle iki köy mahkemeye düşmüş bu yüzden akraba olan Eski köy Köyü halkı ve Kızılpınar köy halkı karşı karşıya gelmişti. Konunun büyümemesi için devreye Çorum valisi Mustafa Çiftçi girmiş durumu kontrol altına almıştı.

VALİ GİRİŞİMDE BULUNMUŞTU

Milyarlarca lira harcanarak suyu olmayan tepenin başına sulama göleti yapılmış ve yıllardır susuzluktan dolayı işlemini yerine getirememiş olan gölet kaderine terk edilmiş, milyarlarca lira çöpe gitmişti. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi konuyu yerinde incelemiş iki köyü karşı karşıya getiren su meselesine çözüm olarak Kızılpınar Köyüne ait olan halk arasında KARAGÖL olarak bilinen yerin ıslah edilerek hizmete girmesi için girişimde bulunmuştu. Özel idare müdürlüğü tarafından doğal göletin ıslah projesi çizildi fakat yapım için gerekli ödenek çıkmadı.

İŞ VEKİLLERE KALDI

Karagöl ıslahı için gerekli ödeneğin çıkması için taşın altına el koyma sırası siyasi parti vekillerine kaldı.

Gözler, her projeye ödenek çıkartmakla ünlü vekillerin iki köyü mahkemelik duruma düşüren Karagöl ıslahı için gerekli ödeneğin çıkartılıp çıkartılmayacağına çevrildi. Şayet ödenek çıkartılırsa ceviz ve fasulyesi ile ünlü olan Kızılpınar köyü ve kiraz ve yeşilliği ile ünlü olan Eskiköy köyünün sulama sorunu da çözülmüş olacak ve arazi su ile buluşacak.

Düşünceni söyle, yorum yaz...