15 Ocak 2020 Haber Yayın Tarihi:

‘’O’’ HASTANELERİN SORUMLULARINA CEZA YAĞDI

Haber- Fotoğraf

Cuma Şahin/ Çorum

Geçtiğimiz aylar içerisinde sitemizde yer alan,’’ SAĞLIKTAN BAŞKA HER ŞEY YAPMIŞLAR’’ başlığıyla duyurduğumuz haber sonrasında üç (3) İlçe Entegre Devlet Hastanesi çalışanlarına 40 bin lira zimmet cezası geldi. İsmi geçen kişiler hakkında adli sürecin başlaması bekleniyor.

Yıllardır her usulsüzlüğün yapıldığı belgelenen Çorum- Dodurga, Çorum Oğuzlar ve Çorum Ortaköy Entegre Devlet Hastaneleri mercek altına alınmış ve idari soruşturma açılmıştı.

BİR YIL İÇİN 40 BİNLİRA ZİMMET ÇIKTI

Haberin yayımlanmasından sonra Çorum Sağlık İl Müdürlüğü konu ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Gerekenin yapılacağını belirten İl Sağlık Müdürlüğü muhakkik atamasını yaptıklarını ve Sağlık Bakanlığından da Müfettiş istediklerini duyurmuştu. Aradan geçen sürede Sağlık İl Müdürlüğü tarafından atanan muhakkikin hazırladığı rapor sonrasında Dodurga Entegre Devlet Hastanesine, Oğuzlar Entegre Devlet Hastanesi ve Ortaköy Entegre Devlet Hastanesine 40 Bin lira zimmet çıktı.

Bu Hastane yetkililerinin, Görevi kötüye kullanma, haksız kazanç elde etme, usule aykırı nöbet yazma, adam kayırma ve Devlet kurumunu zarara uğratma suçlarını işledikleri raporla tespit edildi.

Konu ile ilgili,  Dodurga İlçe Entegre Devlet Hastanesi Müdiresi Gülizar Aydın, sorumlu hemşire Seda Çifci ile Baş Hekim Dr. Recep Göksu’ya zimmet cezası kesildi.

 Öte yandan Oğuzlar İlçe Entegre Devlet Hastanesi’nden sorumlu hemşire görevini yürüten Murat Karaman’a, Hemşire Büşra Topaloğlu’na ( Adana’da izinli iken nöbette varmış gibi ücret almıştı),  Hastane Müdürü Nurettin Zekai Aslana da zimmet cezası kesildi.

Ortaköy İlçe Entegre Devlet Hastanesi’nden ise Baş Hekim Dr. Orhan Gazi Karaduman ve Hastane Müdürü Sefa Özdoğan’a da zimmet cezası uygulandığı öğrenildi.

İDARİ SORUŞTURMA TAMAM, ADLİ SORUŞTURMA SIRADA

Haklarında idare tarafından muhakkik soruşturması açılan sağlık çalışanlarına Görevi kötüye kullanma, haksız kazanç elde etme, usule aykırı nöbet yazma, adam kayırma ve Devlet kurumunu zarara uğratma suçlarını işledikleri tespit edilerek 40 bin lira ceza verildikten sonra adli soruşturmanın açılması bekleniyor.

Çorum Cumhuriyet Savcılığının isimleri geçen şahıslar hakkında TCK 257 den işlem başlatması bekleniyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ GEREĞİNİ YAPTI SIRADA BAKANLIK VAR

Bahse konu hastanelerde İl Salık Müdürlüğünün yasalar gereği bir yıllık soruşturma yetkisi bulunuyor. Sağlık bakanlığı söz konusu iddialar ve belgeler ışığında geriye dönük incelemeyi müfettiş göndererek yapıyor. Haberimizde söz konusu kişilerin yıllardır, Görevi kötüye kullanma,evrakta sahte imza kullanma, haksız kazanç elde etme, usule aykırı nöbet yazma, adam kayırma ve Devlet kurumunu zarara uğratma suçlarını işledikleri belgelerle sabit. Çorum İl Sağlık Müdürlüğünün konuyu Sağlık Bakanlığına bildirerek gerekli işlemin başlatılacağı öğrenildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...