19 Şubat 2019 Haber Yayın Tarihi:

‘O’ Camiyi kim neden yıktı?

Yapım tarihi, Cumhuriyet tarihinden büyük olan camiyi, önce tescilden kaldırdılar sonra da ortadan kaldırdılar.


Çorum Osmancık İlçesinde yıllardır ibadete açık olan Kızılırmak Mahallesi 2 ada, 504 parselde yer alan Kale Kapısı Camii, Kızılırmak MANSAP düzenlemesi kapsamı üzerine acil olarak kamulaştırılarak DSİ tarafından törenle yıkıldı.

1943 yılında meydana gelen depremde ahşap kısmı yıkılan Kale Kapısı Camii, Esnaf olan Abdülkadir Güney tarafından, Miktat ustaya yaptırılmış ve ücreti de yine aynı kişi tarafından karşılanmış. Depremden hemen sora ibadete açılan Kale Kapısı Camii 7 yıl ibadete açık olurken , 1950 yılında Dr. İbrahim Demir’e ait eczanede çıkan yangının sıçraması nedeniyle tamamen yanmıştı.

Çarşı esnafı tarafından toplanan para ile 1960 yılında tamiri gerçekleştirilen Kale Kapısı Camii tekrar ibadete açılmıştı.

2017 yılında DSİ tarafından  Çorum Obruk Barajı Mansap  Düzenlenmesi kapsamında kaldığı gerekçesiyle acele kamulaştırılarak yıkımına hükmedildi. Bu kapsamda Gayrimenkul eski eserler ve Anıtlar Yüksek kuruluna yapılan müracaat sonrasında 12.02.1972 Tarih ve 6212 sayılı kararın geçerliliği incelenerek Kale Kapısı Camii inde inceleme yapıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 11.12.2017 tarih ve E 3091 sayılı yazı ile  Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca rapor hazırlandı.

Yapılan inceleme sonrasında  Kale Kapısı Camii 4 Aralık 2018 tarihinde iş makineleri ile yıkıldı.

MANSAP  ALANI İŞLEMDE AMA  BAHANE  KOYUNBABA KÖPRÜSÜ

Resmi yazışmalar ve kamulaştırma amacı farklı olarak işlenirken, Tarihi Koyun Baba Köprüsünü silueti bahane edildi. Yıllardır kart postallarda kullanılan resimlerde köprü ile özdeşleşen Kale Kapısı Camii’nin yıkılması ise hiç bir siyasetçi tarafından eleştirilmedi.

Öte yandan Köprünün kanat duvarlarına zarar verilmeden yıkılması için ise Belediyeyi gözlemci olarak aldılar.

Evraklara işlenen raporda ise aynen şu görüşler işlendi.

Çorum İli Osmancık İlçesi Kızılırmak Mahallesi 2 ada, 504 parselde yer alan Kale Kapısı Camiinin 2863 sayılı yasa kapsamında tesciline gerek olmadığına, söz konusu caminin yıkılıp yıkılmaması konusunun ilgili kurumlarca değerlendirilmesine, söz konusu taşınmaz Tescilli koyunbaba  Köprüsünün koruma alanı içerisinde kaldığından; yıkım işlemleri sırasında köprü ve köprü kanat duvarlarına zarar verilmeden Osmancık Belediyesi denetiminde yıkım işleminin yapılabileceğine karar verilmiştir.

Oysa, Koyun Baba Köprüsünün  Siluetinin  bozulması konusunda, kızılırmak üzerine yapılan  demir köprü ise ne bir estetik içeriyor nede kullanıma elverişli.

Yıllardır ibadet hanelere toz konulmasından rahatsız olan yöneticilerin bir takım bahanelerle KALE KAPISI CAMİİ’ni yıkmasına sessiz kalması akıllara çeşitli soruların gelmesine neden oluyor.

Düşünceni söyle, yorum yaz...