31 Aralık 2018 Haber Yayın Tarihi:

YILIN SON İHALESİ DE AYNI FİRMANIN!…

Çorum Belediyesi yine yaptı yapacağını. İhaleye katılacak olan diğer firmaları yıllardır bir şekilde devre dışı bırakarak sadece o firmaya ihale veriyordu. Bugün yapılan son ihalede de adres değişmedi.

Çorum Belediyesi yine yaptı yapacağını. İhaleye katılacak olan diğer firmaları yıllardır bir şekilde devre dışı bırakarak sadece o firmaya ihale veriyordu.  Bugün yapılan son ihalede de adres değişmedi. Belediye’nin 47 araçlık araç kiralama ihalesini de ayrı firma kazandı. Hem de rakipsiz. 

CHP belediye meclis üyesi Tuncay yılmaz, son iki belediye meclis toplantısında gündem dışı söz alarak belediyenin bu firmaya haksız bir şekilde milyonlarca liralık ihale vermesini gündeme taşıyarak “Çorum Belediyesi adrese teslim ihaleler yapıyor. Bunun hesabını birileri vermeli” diye açıklamada bulunmuştu.

YILIN SON İHALESİDE “O” FİRMANIN 

Çorum Belediyesi 47 araçlık araç kiralama ihalesi yaptı. Belediye Meclis Toplantı Salonu’nun da gerçekleştirildi.  Kiralama hizmeti, piyasa rakamlarının çok üzerinde olurken, ihaleyi asıl ilginç kılan nokta ise ihalenin verildiği şirket oldu. Tek firmanın katıldığı ihaleyi İstanbul merkezli Örnek Tur kazandı.
 İhale sonrası belediye bu şirkete kiralama hizmeti için 2,363,900 TL ödeyecek.
Çorum’da yıllardır sanki başka firma yokmuş gibi o firmaya göre şartname hazırlayan Çorum Belediyesi bu nedenle sık sık eleştirilerin hedefi oluyor.


AÇIK İHALE AMA!
Şimdi diyecekler ki ihale herkese açık herkes katılabilir!!!
Evet ihaleye herkes katılabilir ama şartları her firma sağlayamaz.
Belediyenin öz mal istediği araçların ihaleye girip alan firmanın, her  yıl bünyesine kattığı araçlara göre yenilemesi,  dikkatlerden kaçmadı. Her yıl 8-10 firma ihale şartnamesi satın aldığı ancak şartları saglayan tek geçerli teklifin her sene olduğu gibi bu firma olduğu iddaalar arasında…
Geçen dönemlerde bazı firmaların da konu ettiği gibi, Belediye’ye çok sayıda dilekçe verdiklerini şartnamenin düzeltilmesini, istenen öz malların ihaleye girerken değil, ihale üzerine kalan firmadan sözleşmeden önce istenmesini talep ettiklerini dile getirmişlerdi.

HER YASAL OLAN HAK HELAL DEĞİLDİR!!!
Alev Alatlı’nın dediği gibi; “Yaptıkları herşey kanuna yasalara uygun ancak helal değildir.” Bunun yorumunu halkın vicdanına bırakıyoruz.

Düşünceni söyle, yorum yaz...