3 Aralık 2018 Haber Yayın Tarihi:

Ortaköy’de ortalık toz duman 20 kişi işten çıkartıldı

Her yeni gün başka konularla gündemdeki yerini koruyan Ortaköy ilçesi, bu defada yasalara aykırı işçilerin işten atılmasıyla gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde müdür eşlerinin İş ve İşçi bulma tarafından işe alınmasıyla gündeme gelen Ortaköy ilçesinde gün geçmiyor ki yasalara aykırı ve etik olmayan bir gelişme yaşanmasın.

Geçtiğimiz hafta çerisinde ”Garibanlara çıkmadı, müdür eşlerine çıktı” başlıklı haberin kamuoyuna yansımasından sonra Ortaköy belediyesinin çeşitli kademelerinde yevmiyeci işçi olarak 900 TL maaşa çalıştırılan ve üstelik hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan 20 kişinin işine son verildiği öğrenildi.

Sosyal Sigortalı İşleri yönetmeliği ve T.C nin gerekli Kanun maddelerine göre bu ülkede asgari ücretin altında ve sosyal güvencesiz işçi çalıştırmanın cezai müeyyidelerinin olduğu bilinirken, Ortaköy belediyesi gibi bir resmi kurumda bu olayın cereyan etmesi düşündürücü.

Ortaköy belediyesinin yıllık gelirin %40’nı geçerek  5393 sayılı Belediyeler kanunu ihlal ettiği öğrenilirken her hangi bir yetkili kurum tarafından ise incelemeye alınmadığı öğrenildi. Oysa haberin yayımlanmasıyla birlikte yevmiyeci çalışan, Y.E, Ş.B. İ.A. S.U.S.Ö. N.T.R.T. D.A D.C isimler ve ismi açıklanmayan 11 kişinin hem yasalara aykırı çalıştırıldığı hemde kanunda belirtilen ücretin altında maaş almalarının  yetkili merciler tarafından incelenerek yasal işleme tabi tutulması bekleniyor.

Hem devleti zarara uğratan bu tür uygulamalara neden olduğu ve Yetkili kurumlara olan millet güveninin sarsıldığı dile getirilirken isminin açıklanmasını istemeyen  bazı vatandaşların iddiası ise kabul edilir türden değil.

İ. A. İ. V: ”Yıllardr aynı şeyler yaşanıyor ilçemizde. Bir yetkili gelip inceleme yapmıyor. Başkanın siyasi ayağı sağlam. AKP Çorum Milletvekili dünürü olduğu için koruma altına alındı. Hiç kimse başkan hakkında işlem yapamıyor. Yapılan şikayetler ise askıda kalıyor.  Her olumsuz gelişmelerde Vekilin adını kullanıyor. Bu konulardan vekilin belkide haberi yok. Haberi olsa bu tür olaylara göz yumacağını sanmıyorum. 20 işçiden birisiyim sabah 8 akşam beş çalışıyoruz. 900 Tl maaş alıyoruz. asgari ücretin altında kalıyor aldığımız maaş. Ama burası küçük bir ilçe başka gelirimiz de yok. Bu yüzden sesimiz çıkmıyor. Ses çıkartan zaten işten atılıyor. Çalışıyoruz ama sigortamız bile yok. Ne noterden sözleşmemiz var nede başka bir sözleşme. Bizim ihtiyacımız olduğu için hoyrata kullanıyorlar. Ne edelim abi. Başımıza bir iş gelse sahip çıkılmıyor belediye tarafından. Daha önce yevmiyeci olarak çalışan bir vatandaşımız kamyonla bir vatandaşı ezdi. Belediye elemanımız değil deyiverdi. olan o adama oldu.” dedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...