‘Aynı sorunları bugün de yaşamaya devam ediyoruz’

Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın, Çorum Olayları’nın yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelde çarpıcı değerlendirmelerde bulundu

 

Aynı sorunları bugün de yaşamaya devam ediyoruz’


38 yıl önce yaşanan Çorum olayları,  Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi-Bektaşi Federasyonu’nca düzenlenen programda anıldı.

Anma programı kapsamında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi bahçesinde düzenlenen ‘Çorum Olayları ve Toplumsal Barış’ konulu panele konuşmacı olarak Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın katıldı.

Geçmiş tarihlerden günümüze uzanan katliamlar konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın, bu tür katliamların sadece Çorum’da değil, 500 yıl öncesine uzanan bir sürece dayandığını söyledi.

Çorum Olayları’nın 12 Eylül Darbesi’ne de gerekçe oluşturduğuna dikkat çeken Erdoğan Aydın, ’12 Eylül Darbecileri’nden biri olan Sedat Cilasun’un ‘Milönü’ne tanklarla gireceğiz ve direnişi sonlandıracağız’ sözleri, olayların bir arka planının olduğunu da ortaya koymaktadır. Aslında kısa bir süre içerisinde gerçekleşen Kahraman Maraş Katliamı’nda CHP iktidardaydı.

1993’de Sivas’ta yaşanan katliam da bu sürecin sonucudur. 1993’de Sivas’ta yaşanan katliam esnasında Erdal İnönü’nün de parçası olduğu bir hükümet vardı.

Asla CHP, bundan sorumlu demek değildir. Aslında tüm bunlar bir sürecin sonucudur. Aynı sorunları bugün de yaşamaya devam ediyoruz. Dünü hatırlamaya çalışırken, bugünleri de anımsamak zorundayız.’ şeklinde konuştu.

24 Haziran’da gerçekleşen Seçim sonuçlarını da değerlendiren Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın, Türkiye’nin 150-200 yıl öncesine dayanan bir parlamenter geleneği bulunduğunu, 1876 yılında ilk Anayasa ortaya çıktığında tek adamı sınırlandırmaya yönelik bir hamle olduğunu söyledi.

Geldiğimiz noktada laiklik programı çerçevesinde bütünleşmek gerektiğinin altını da çizen Erdoğan Aydın, medyanın bu konularda kullandığı dili de sert sözlerle eleştirdi.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına Avukat Ahmet Özdel’in açış konuşması ile başlayan Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi,  CHP İl Genel Meclisi Üyesi Yıldız Bek, CHP Eski İl Başkanlarından Gazi Özkubat, Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Gül,  Eğitim Sen Eski Şube Başkanı Mehmet Öztürk, HDP İl Başkanı Ümit Küçükbayatlı, EMEP Yöneticileri,  Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Erol İpek, Avukat Burçin Solmaz Polat, Sadık Eral ile çok sayıda yurttaş katıldı.


YAZAR ERDOĞAN AYDIN,
KİTAPLARINI İMZALADI

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen anma programı kapsamında katıldığı panelde ‘Çorum Olayları ve Toplumsal Barış’ konulu bir konuşma yapan Tarihçi-Yazar Erdoğan Aydın, program sonunda özellikle Alevilik ve toplumsal konuları anlatan kitaplarını imzaladı.

Davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği imza gününde, yurttaşlarla bol bol fotoğraf çektiren Yazar Erdoğan Aydın, Çorum’da bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederken, programı düzenleyen Çorum Emek ve Demokrasi Platformu yöneticilerine de teşekkür etti.

‘ÇORUM OLAYLARI SERGİSİ’
YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Panel öncesi Vakıf bahçesinde Çorum Olayları ile ilgili gazete kupürlerinden oluşan bir de sergi açılırken, sergiyi gezen yurttaşlar, tarihe kara bir leke olarak geçen o günleri ibretle hatırladılar.

Anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Çorum Olayları ve Toplumsal Barış’ konulu paneli izlemeye gelen yurttaşlar, Vakıf bahçesinde açılan sergiyi de ilgiyle gezdiler.


3 TEMMUZ’DA KİTLESEL BASIN
AÇIKLAMASI DÜZENLENECEK

Program sonunda bir açıklama yapan av. Ahmet Özdel, Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak, Çorum Olayları’nın 38.yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında 3 Temmuz 2018 Salı günü saat 17.00’de Hünkar Hacı Bektaş Parkı’nda (Eski Cumartesi Pazarı) kitlesel basın açıklaması düzenleyeceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir