Bu yıl Çorum’da 77 Bin icra dosyası daha eklendi, rakam korkutucu boyutta!

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 322 bin 857  icra dosyasının bulunduğu Çorum’da, bu yıl 77 dosyanın daha işleme girmesi ile birlikte sayı 400 binlere çıktı.  Tahmini verilere göre Çorum’un 2018 yılı nüfusu,528.422. civarında.

Çorum merkezde 5, Sungurlu, Alaca, İskilip, Kargı, Bayat ve Osmancık ilçelerinde 1 er olmak üzere toplam 11 icra dairesi  ile faaliyet gösteren daireler her geçen gün dosyaların artması ile şişmeye devam ediyor. Çorum Merkezde yaklaşık 100 bin,Tüm icra dairelerinde ise toplam 400 bin civarında icra dosyasının işlemde olduğu belirlenirken Oysa Haberci19.com’un geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmada 10 icra dairesi bulunan Çorumda dosya sayısı 22bin 857 olduğu kaydedilmişti. bu yıl icrada takibe yaklaşık 77 bin dosyanın eklendiği ortaya çıktı. Eklenen dosya sayısı ile birlikte birde icra dairesi açıldı!. İcra dairelerinin açılması ile birlikte ülkenin ekonomisinin durumu da açığa çıkmış oluyor.  Banka ve Telekom alacaklarının başı çektiği takip dosyalarını esnaf borçları, elektrik, Belediyenin su ve atık ile tabela dosyaları takip ediyor. Kişisel borçlar ise her geçen gün katlanarak çoğalıyor.

                                                     

 

                                           İCRA MÜDÜRLÜĞÜ FETÖ’NÜN OKULUNA AÇILDI

Çorum Adliyesi Ek Hizmet Binası ve Çorum İcra Müdürlüğü olarak kapanan FETÖ/PDY Silahlı terör örgütüne ait dershane binasının yerine açılan 5 nolu İcra Müdürlüğü, dönüşümü tamamlandıktan sonra tek icra müdürlüğü olarak faaliyet gösterecek.

Açılışa, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Reha Metin Alkan, Baro Başkanı Av. Altan Akpınar, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Abdurrahman Başbuğ, kurum ve daire müdürleri ile çok sayıda personel katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül; “bugünden itibaren yeni icra takipleri bu müdürlüğümüzde yapılacaktır” dedi. Yurdagül, Çorum’da yeni icra modelini hayata geçirmeye vesile olanlara teşekkürlerini sundu.
Ardından dualar edilerek yeni binanın açılış kurdelesi kesildi.

HER İCRA DAİRESİNDE 30 BİN İCRA DOSYASI VAR

ÇORUM MERKEZ HARİÇ!

Öte yandan bina açılışı töreninde acı bir gerçekte ortaya çıktı. 2018 nüfusu, tahmini verilere göre 528.422.bin nüfusa sahip olan Çorum’da neredeyse nüfusu kadar icra dosyasının bulunduğu ortaya çıktı. Bina içinde incelemeler yapan yetkililer 100 Bin’i Çorum merkez olmak üzere,ilçelerde bulunan icra dairelerinde 400 bin civarında icra dosyasının bulunduğunu bildirdiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir