23 Nisan 2018 Haber Yayın Tarihi:

Çorum’da, Kültüre ‘MOBİNG’ uygulandı

Çorum Belediyesi tarafından bu yıl 8.cisi düzenlenen Kitap ve Kültür Günleri sorunlu başladı. Çorum’lu  10 Yazar ve şair’e gereken ilgi gösterilmedi ve masa sandalye  sansürü uygulandı.

Çorum Valiliği karşısında bulunan Kent Meydanı’na kurulan Kitap ve Kültür Günleri programına davetli olan 10 yerel şair ve yazar, fuar alanındaki stand düzenlemesinde ‘Mobing’ uygulamasına maruz kalınca sergi alanını terk etti.

20 Nisan – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında Kent Meydanı’nda kurulan Kitap fuarında sevenleriyle buluşacağı açıklanan yerel şair ve yazarlar, Muzaffer Gündoğar, Hasan İpek, Mehmet Öztürk, Ali Ekber Beyaz, Bahri Güven, Naci Bahtiyar, İbrahim Gösterir, Fatma Nilüfer Yalçınkaya, Hasan Korkmaz ve Salim Demir, gereken özen gösterilmeyerek mobing uygulanmasına tabi tutulunca  etkinliklerden çekilme kararı aldılar.

Çorum Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğe davet edilen Çorum’lu Yazarlar ve şairler canlılık ve farklılık katma amacıyla katıldıklarını belirterek kendilerine yapılan yaklaşım ve tutumun yakışık almadığını ve bir nevi ‘MOBİNG’ uygulandığını belirterek, etkinlikten çekilme kararı aldıklarını dile getirdiler.

Yaşanan olumsuz uygulamayı  belediye yetkililerine ilettiklerinde ‘Kendi masanızı kendiniz getirin’  yanıtı ile karşılaştıklarını anlatan yerel şair ve yazarlar; ’Bu duruma tepki gösterdiğimizde önce küçük masalar konuldu. Uyarılarımız üzerine biraz daha boyca büyük olanlarla değiştirildi. Üzerlerine ise buruşuk örtüler serildi. Bu yaklaşımı yanlış bulduğumuz için etkinliklerden çekilme kararı verdik.’ şeklinde konuştular.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...