23 Nisan 2018 Haber Yayın Tarihi:

” Bu bize yapılan çok çirkindi’

Yerel şair ve yazarlar Muzaffer Gündoğar, Mehmet Öztürk, Ali Ekber Beyaz, İbrahim Gösterir, Fatma Nilüfer Yalçınkaya ve Hasan Korkmaz, ortak bir açıklama yaptı:

Çorumlu şair ve yazarlar, Çorum Belediyesi’nce 8.cisi düzenlenen Kültür ve Kitap Günleri etkinliğine davet edilmelerine rağmen kendilerine gösterilen standların düzenlenmesinde yaşanan sorunlar ve ilgisizlik nedeniyle, etkinlikten ayrılma kararı aldıklarını açıkladılar.

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi’nde bir araya gelen şair ve yazarlar Muzaffer Gündoğar, Mehmet Öztürk, Ali Ekber Beyaz, İbrahim Gösterir, Fatma Nilüfer Yalçınkaya ve Hasan Korkmaz, fuarda kendilerine yönelik ilgisizliğe tepki gösterdiler.

‘YAZAR VE ŞAİRLER YERELDEN EVRENSELE UZANAN KÜLTÜR TAŞIYICILARIDIR’

 

Fuarda yaşanan ilgisizlik nedeniyle etkinliği düzenleyen Belediye yetkililerinin hiçbir şey olmamış gibi bir tutum içerisinde bulunmalarına bir anlam veremediklerini ifade eden şair ve yazarlar, ‘asla konu mankeni olmadıklarını’ belirterek, konuya ilişkin şu görüşleri dile getirdiler:

‘‘Bütün standlar tek tip güzelce hazırlanmış ama Çorum’da yaşayan şair ve yazarlar için hazırlanan alana konulan çay salonlarına dahi konulamayacak düzeydeki eskimiş 4 tane küçük masanın uyarılarımızın rağmen konulması bizleri çok rahatsız etti.

Sanata ve sanatçıya karşı yapılan bu yaklaşımın doğru olmadığını ifade ettik.

Masaların değiştirilmesi gerektiğini söylememize rağmen, eski masalar yerine başka eski masalar ve buruşuk örtüler getirilmesi karşısında bir tavır aldık.’

Yerel sanatçı ve yazarlar bulundukları şehrin kültürel entelektüelleri, üreten ve düşünen beyinleridir.

Yazar ve şairler yerelden evrensele uzanan kültür taşıyıcılarıdır.

Bizler şehrimizde hiç bir karşılık beklemeden bu sorumlulukla hareket ediyoruz.

Bu sorumluluğu da herkesten bekliyoruz.

Bizler bu kentin, yani Çorum’un kültür ve sanatsal gelişimine katkı vermekten başka bir gayesi olmayan edebiyat ve sanat insanlarıyız. Yıllardır yaptığımız edebi ve sanat çalışmalarımız da bunun en açık örneğidir.

Kentimizin kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlendiğine inandığımız Kültür ve Kitap Günleri’nin ‘ben yaptım- oldu bittiyle’ geçiştirilmesini doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.

Çorum’un yerel edebiyat ve sanat insanları olarak tek gayemiz Hitit Uygarlığı’na başkentlik yapmış olan kentimizin kültür-sanat birikimine katkı vermekle kalmayıp, bu alandaki kültür-sanat çıtasını yükseltebilmek için üzerimize düşeni yapmanın onurunu taşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha şunun altını çiziyoruz ki; tek gayemizin kentimizin kültür-sanat birikimine katkı sunmak olduğunun bilinmesidir.

Bizler, edebiyat ve sanat insanları olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de aynı bilinç ve sorumlulukla kentimizin kültür-sanat birikimine katkı sunmaya çalışacağımızı belirtiyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.’

Düşünceni söyle, yorum yaz...