3 Nisan 2018 Haber Yayın Tarihi:

CHP’den AKP’ye şeker mektubu

Şeker Fabrikalarının özelleştirilme girişimine sert müdahalede bulunan CHP Çorum İl örgütü son raddede mektuplaşmaya baş vurdu.

CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere ve teşkilat görevlileri saat 14.00’da Çorum PTT Müdürlüğünden AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu, Lütfiye İlksen Ceritoğlu ve Ahmet Sami Ceylan’a mektup gönderdiler. 

PTT Binası önünde bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere,”  Bugün burada daha önce de yapmış olduğum üzere Sayın Ak Parti Çorum milletvekili Salim Uslu’nun şeker fabrikaları hakkında yapmış olduğu açıklama ile ilgili toplanmış bulunuyoruz. Salim Uslu’yu daha önce de yapmış olduğu açıklamasından ötürü kutladığım gibi buradan bir kez daha kutluyor ve Salim Uslu nezdinde diğer Ak Parti Çorum milletvekillerine ve Ak Parti Çorum İl Başkanına, Salim Uslu’nun şeker fabrikaları ile ilgili yaptığı açıklamasına destek olmaları için açık mektup gönderiyorum.  Şeker fabrikalarının satılması yönünde atılan ilk adımdan bu yana hep şeker fabrikalarının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.  Çünkü emeğe, alın terine, çiftçimize, köylümüze değer veriyoruz. Çünkü ülkemize ve ülkemizin milli üretimine, milli değerlerine önem veriyoruz.

Şeker fabrikaları sadece şeker üreten tesisler değildir.

Şeker fabrikaları, milyonlarca köylümüzün, milyonlarca çiftçimizin

o kutsal emeğini üretime dönüştüren değerli tesislerdir. Ama iktidar döneminde yerli olan her şeyin elden çıkarılmaya çalışıldığı gibi bugün ülkemizin ve şehrimizin öz değeri olan şeker fabrikaları da elden çıkarılmaya, yabancı uluslararası şirketlere peşkeş çekilmeyle karşı karşıya.

Şeker fabrikaları satıldıktan sonra 5 yıl fabrikanın çalışması zorunlu daha sonra ise fabrikaların çalışıp çalışmayacağı belli değil bu fabrikaları satın alınanlar tarafından 5 yılın sonunda kapatılacak ve Türkiye olarak şeker ithal etmeye başlayacağız bizim çiftimiz şeker pancarı üretemeyecek işçilerimiz işsiz kalacak başka ülkelerim işçisi çiftçisi  Türk milletinin sırtından para kazanacak.

Türkiye’de artık bizim milli değerlerimiz yok sayılıyor. Gelin sözde değil özde milli olalım! Eğer onlar milliyseler, milli değerlerimize, bu güzel tesislere göz dikmezler.

Eğer onlar milli olsalar bu tesisleri satmazlar onların kazançlarına kazanç katmak üzere yeni düzenlemeler yapmazlardı.

Görmezden gelinen şeker pancarının bir dönümü doğaya üç dönümlük çam ormanından daha fazla oksijen sağlar.

Bir şeker fabrikası, çapa döneminde, hasat döneminde ve daimi olarak fabrikalarda toplamda  yaklaşık 360  bin kişiye iş kapısı sağlıyor.

Bir tarım ülkesi olarak hayvancılık alanında yaprak, baş ve posasından besicilikte yararlanılıyor.

Satılmak istenen şeker fabrikalarının sağlığa etkisi ise tartışma konusu olmazken, nişasta bazlı şekerin kansere varan  etkileri artık bilimsel bir gerçektir.

Sözlerimi son olarak “Ekmek ve şeker garibin yemeğidir”

garibin ekmeğiyle oynamayın…

“Şeker Vatandır Vatan Satılmaz” dedi.

Suludere, AKP Çorum Milletvekillerine gönderdiği mektuplarda şu satırlara yer verdi:

”Sayın  Salim USLU

AK PARTİ ÇORUM MİLLETVEKİLİ

 Geçtiğimiz günlerde başta Çorum olmak üzere Bor, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıktığınız için şahsınız büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Açıklamanızda sadece şeker fabrikalarının değil, gıda sektörünün özelleştirilmesini doğru bulmadığınızı, net bir dille ifade ettiniz. Sözleriniz Çorumlu hemşehrilerinizin takdirini toplamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler en baştan beri hep şunu diyoruz ki, “Şeker Fabrikası Vatandır Vatan Satılmaz”. Bizler biliyoruz ki, Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda, siyasi partilerde ülke ekonomisi ve çıkarları için ortak bir payda da buluşabiliyoruz. Sayın Uslu, Türkiye hepimizin, bu güzel ülkemizin kalkınmasında büyük katkı sağlayan şeker fabrikalarımızın yok olmasına izin vermeyelim. Gerek ekonomiye kattığı güç, gerekse istihdama yönelik ülkeye kattığı değerler söz konusu olduğunda üreticinin, istihdamın ve ülke ekonomisinin zarar görmemesi adına sizi bir kez daha sözlerinizin arkasında durmaya davet ediyor ve şu sözümüzü size bir kez daha hatırlatıyoruz,

“Şeker Vatandır Vatan Satılmaz”

 

Ali Rıza SULUDERE

                                                                                                                         CHP Çorum İl Başkanı

Düşünceni söyle, yorum yaz...