3 Nisan 2018 Haber Yayın Tarihi:

Bu ekip, 5 yılda 16 bin kalbe dokundu

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anjiyografi Ünitesi 5 yılı aşkın sürede 16 bin kalbe dokundu.

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anjiyografi Ünitesi 5 yılı aşkın sürede 16 bin kalbe dokundu.
Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anjiyografi Ünitesi 5 yılı aşkın sürede 16 bin kalbe dokunan koroner anjiyografi ünitesi kurulduğu günden beri binlerce kez kalp krizlerine müdahale ederek Çorum halkına hayat verdi.

Bu süre zarfında sadece kalp damarlarının anjiyografisi değil her yıl onlarca kalp deliği olan hastaların, yarım saat süren ameliyatsız bir yöntemle delikleri kapatıldı. Bu hastalar 24 saatten kısa sürede taburcu olup günlük işlerine devam edebilmekte.

SEVK ÇİLESİ SON BULDU

Hastalar için önemli bir konfor olan bu ameliyatsız yöntem, hastalara başka merkezlere sevk çilesi olmadan daha da fazla konfor sağlamakta. Bunlara ilave olarak bacak damar tıkanıklıkları olan hastalara stent ve balon uygulamaları yaparak tıkalı damarları açmakta.

Bu işlem için çevre illerden de kliniğe hasta refere edilmekte. Böylece hastalar daha rahat yürüyebilmekte ve birçoklarının ayakları kesilmekten kurtulmakta. Kliniğe ayaklarında ciddi yaralar varken gelen hastalar bacak damarları açıldıktan sonra yaraları hızla iyileşme sürecine girip, yürüyebildikleri konforlu günlerine tekrar dönebilmekte.


HER AN HAZIR KARDİYOLOJİ

Anjiyografi ünitesinde elektrofizyoloji – ablasyon işlemleri de yapılabilmekte. Yüzlerce ritim problemi olan ve kalp atışları 200’lere kadar çıkan hastaların şifaları, ablasyon (yakma) işlemi ile klinik hekimlerinin ellerinde olmaktadır.

Yeni hastaneye geçtikten sonra bu yoğun yüke daha rahat yetişebilmek için ikinci anjiyografi cihazı hastane bünyesine katıldı. 14 yataklı günü birlik anjiyografi servisi, 30 yataklı kardiyoloji servisi ve 18 yataklı koroner yoğun bakım ünitesinin de desteğiyle bu iki anjiografi cihazıyla 7 /24 esasına göre çalışmakta. Her an hazır kardiyoloji uzmanı, hemşiresi ve teknisyenleri ile Çorum ve çevre illere kalp krizi hastaları için acil müdahale merkezi oldu.


HER SANİYE VE DAKİKA ÇOK ÖNEM TAŞIYOR

Her bir saniyenin ve dakikanın önemli olduğu kalp krizinin erken saatlerinde hizmetlerini gecenin her vakti ekibini hazır tutarak devam ettiren merkez, şifa veren el olmaya devam etmekte. Kardiyoloji ekibi; deneyimi, tıbbi cihaz alt yapısı ve son beş yılda sunduğu özverili hizmetleriyle kendini ispatlamış ve Kalp’leri kazandı./

Düşünceni söyle, yorum yaz...