Külcü’nün ulaşım hevesi yarım kaldı

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün görevden alınmasından sonra sıcak bir gelişme yaşandı ve Şehir içi taşımacılığı ihalesi iptal edilen özel halk otobüsleri ile ilgili yaşandı.

Çorum Belediyesi tarafından yapılan toplu ulaşım ihalesi yeterli rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Otobüsleri özel sektör yerine belediyenin işleteceği kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün görevden alınmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Çorum Ulaş AŞ yetkilileri ile bir araya gelerek şehir içi Otobüs hizmeti veren otobüs hattı sahipleri ve şoförleri ile görüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YENİDEN ULAŞ A.Ş. TAŞIYACAK

Edinilen bilgilere göre, Çorum Belediyesi’nin toplu ulaşım hizmetini yapmak üzere yaptığı hazırlık çalışmaları rafa kaldırılacak. Belediye Meclis Toplantısında 65 adet toplu taşıma otobüsü alımı, 1 adet doğalgaz dolum istasyonu yapımı, otobüs garajı yapımı ve elektronik ücret toplama sistemi yapımı için 50 milyon lira kredi kullanma yetkisi dönemin Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye verilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50 MİLYONLUK KREDİ İPTAL

Toplamda 65 yeni otobüs alımı ve buna istinaden yeni personel istihdam edilecek olması nedeniyle 55 milyon liralık ek bütçe oluşturulmasına ve Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren herhangi bir bankadan 50 milyon liralık kredi kullanımı için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye yetki verilmesine ilişkin gündem maddeleri görüşülerek karara bağlanmıştı. Başkan Külcü’nün istifası ile birlikte bu konunun rafa kaldırılarak özel halk otobüslerini yine Ulaş A.Ş’nin işletmesi üzerinde durulduğu öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÜLCÜ EN SON NE DEMİŞTİ?

Dönemin Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Bu zaman içerisinde kamuoyuna birçok olumsuz örnek yaşandı. Her şeye rağmen mümkün olabildiğince disipline ederek özel işletme aracılığıyla bu işin yapılmasını uygun gördük. Her gün 35 bin civarında insanın direkt muhatap olduğu bir hizmet anlayışından bahsediyoruz. Geçmiş 10 yılda yaşanan sorunlardan hareketle, o sorunları minimize ederek nasıl yolumuza devam edebiliriz düşüncesiyle yeni bir ihale şartnamesi oluşturduk. Bunu da kamuoyuna açıkladık. Ancak söz konusu şirketin 136 ortağı ve 136 patronu var. Profesyonelleşin, kurumsallaşın diye tavsiyede bulunmamamıza rağmen bu konuda yeterince yol alınamadı. Bu durum bizi kaygılandırdı. Biz de ihaleyi yasal süresi içerisinde iptal ettik. Bizim kaybedecek zamanımız yok. Ek bütçe yapmamız lazımdı. Burada bir başlangıç yapma niyetindeyiz. Şehrimiz için inşallah hayırlı uğurlu olur” demişti.Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: