BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ BAŞLADI

 

Bilirkişilik eğitiminin ilk dersi Mimarlar Mühendisler Odasında saat 13.30 da  başladı.

Konu ile ilgili oda başkanı Ulaş TOKGÖZ bir açıklama yaptı. Tokgöz; yaptığı açıklamasında şu bilgileri verdi.

 

”11.08.2017 tarihli ve 169 sayılı bilir kişilik Temel Eğitiminin Usul ve Esaslarına ilişkin Adalet Bakanlığı Genelgesi ile 22 Ağustos2017 tarihli duyuruya istinaden 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu  Gereğince  Bilirkişilik baş vuruları öncesinde ” BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ” ne katılmak ve sonucunda sertifika  sahibi olma zorunluluğu getirilmiştir.

 

Bu kapsamda Odamızın birinci eğitimi bugün başlama kaydı ile 18/21 ocak 2018 tarihinde  yapılacaktır. Bu yönetmelikle kimlerin bilirkişi olabileceği açıklanmıştır. Yönetmenlikte en önemli nokta hangi meslekte olursa olsun bilirkişilik yapabilmek için zorunlu eğitim getirilmiştir.Bilirkişilik yapmak isteyenler 24 saatlik zorunlu eğitimi almak zorundadır. Bu eğitimin 18 saati teorik, 6 saati uygulamalı olup4 gün sürecektir. Eğitimi alanlar bilirkişilik listesine kayıt olacaktır. Ayrıca bilirkişilik yapacakların 5 yıllık mesleki tecrübe şartı vardır. Bu  şart daha önce 3 yıl idi” dedi.

Ulaş Tokgöz; kısacası her konuda bilirkişilik yapacakların eğitim almak zorunluluğunu belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü.

”Mimar, Mühendis, Müşavir, Emniyet mensupları, vergiciler, teknik konularda çalışanlar kısacası her konuda bilirkişilik yapanlar eğitim almak zorundadır. Bu eğitim 3 yıl geçerlidir. Daha sonra yenileme eğitimine gidilecektir.

Eğitimde kontenjan 24 kişi ile sınırlıdır. Eğitime toplam 24 başvuru olmuştur. 18 mimar, 1 kimyager ve 5 müracaat ise inşaat mühendisidir. Eğitimler 6 saat/4 gün olarak, 18 saatlik teorik eğitim Hukukçu Dr. Cengizhan Hatipoğlu tarafından; 6 saatlik uygulama eğitimi ise Mimar Meltem Ak tarafından örnek rapor üzerinden verilecektir”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir