7 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

Sağlıkta, ‘Acıbadem’ iddialı

Acıbadem Üniversitesi 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleştirildi

“SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNE HAZIRLANIYORUZ”

Sağlık eğitiminde sadece Türkiye’de değil dünyada da söz sahibi bir üniversite olma hedefiyle 10 yıl önce kurulan Acıbadem Üniversitesi, düzenlediği açılış töreniyle 2017 – 2018 Akademik Yılı’na merhaba dedi. Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar; Mütevelli Heyeti Üyesi ve Kerem Aydınlar Vakfı Başkanı Seher Aydınlar ve diğer Mütevelli Heyeti üyelerinin de katılımıyla düzenlenen törenin ardından; yeni akademik yılın açılış dersi, dünyaca ünlü Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuzcu tarafından verildi.

Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar törende yaptığı konuşmada öğrencilere, “Bilgisi yüksek, ileri teknoloji kullanabilen, bilim üretebilen, yenilikçi, etik değerlere sahip, dünyanın her yerinde çalışabilecek nitelikte öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sizin yapmanız gereken ise olanaklarınıza sahip çıkmak ve çok çalışmak” mesajı verdi.

“Tüm dünyada çalışabilecek nitelikte olacaksınız”

Öğrencilerin meslek olarak sağlık sektörünü ve Acıbadem Üniversitesi’ni seçerek gelecekleri için çok doğru bir karar verdiklerini belirten Mehmet Ali Aydınlar öğrencilere hitaben şunları söyledi; “Çok gelişmiş kampüsümüzde; simülasyon merkezimizle, araştırma laboratuvarlarımızla, her branş için dizayn edilmiş uygulama laboratuvarlarımızla, modern derslik ve amfilerimizle sizlere eğitim vereceğiz. Yine Acıbadem Sağlık Grubu’nun çok gelişmiş, dünyadaki en son teknoloji ile donatılmış hastanelerinde uygulama ve staj yapma imkanı bulacaksınız. Burada geçireceğiniz yıllar sonrasında, tüm dünyada çalışabilecek nitelikte sağlık çalışanları olacaksınız. Burada size düşen tek görev, çok çalışmak!”

”Hedefimiz eğitimde gidilebilecek en son noktaya ulaşmak”

 

Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Şahin üniversitenin 10. yılına girdiğini belirterek, “Bir üniversite için 10 yıl, tüm gelişimlerin tamamlanması için aslında çok kısa bir zaman. Ancak biz hem idari, hem akademik hem de kampüs gelişimi olarak 10 yılda çok önemli adımlar attık ve Türkiye’nin sağlık eğitimi konusunda referans üniversitelerinden biri haline geldik” dedi. Hem kısa hem de uzun vadede gelişimin hız kesmeden devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Şahin, gelecekte sağlık hizmet sunumunun çok farklı olacağına değinerek bu değişeme rahatlıkla adapte olabilecek sağlık çalışanlarının yetiştirildiğini söyledi. Üniversite olarak sağlıkta ve tıbbın tüm alanlarında gelecekte meydana gelebilecek bütün değişimlere hazırlandıkları mesajını veren Prof. Dr. Şahin, “Sağlık hizmetine katkı sağlayacak bireyler yetiştiren bir üniversite olarak neler yapmamız gerektiğini sürekli olarak masaya yatırıyoruz. Burada önemli olan nokta, yapılması gereken değişiklikleri zamanında yakalamak. Acıbadem Üniversitesi olarak simülasyon merkezimizle Türkiye’deki sağlık eğitimine ciddi katkılarda bulunduk. Şimdi sanal gerçeklik simülasyonları üzerine çalışıyoruz. Bu da simülasyon eğitimlerimize yeni bir boyut kazandıracak. Geçtiğimiz sene kurduğumuz Kuluçka Merkezimizle de sağlık alanında üniversite-endüstri işbirliğini geliştirmek için önemli adımlar attık. Hedefimiz, sağlık eğitiminde gidilebilecek en son noktaya ulaşmak” dedi.

 

“Dünya tıbbına katkı sağlamak için çabalıyoruz”

Acıbadem Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Faruk Erdil de törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin Acıbadem Üniversitesi’nde bilimsel anlamda çok fazla seçeneğe sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Alanında uzman hocalarımız, dünya standartlarında teknik altyapımız ve eğitim kurumu olarak vizyonumuzla dünya tıbbına önemli katkılar sağlamak için çabalıyoruz. Bu çatı altında kendimizi hayata her anlamda hazırlayabiliyoruz ve aldığımız teknik eğitimin yanında, iletişim ve liderlik vasıflarımızı da geliştirebiliyoruz.”

Dünyaca ünlü Kardiyolog Prof. Dr. Murat Tuzcu’dan yılın ilk dersi

Acıbadem Üniversitesi’nin 2017-2018 akademik yılının ilk dersini, dünyaca ünlü Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuzcu verdi. “Geleceğin doktorları ve sağlık çalışanlarının en sık karşılaşacağı sağlık sorunları” başlıklı sunumunda, günümüzde kronik rahatsızlıkların sürekli olarak artış gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Murat Tuzcu, “Son 30 yılda bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı azalırken, kronik hastalıkların görülme sıklığı sürekli artıyor. 90’lardan bu yana baktığınızda Kalp – Damar hastalıkları, Diyabet, Kanser ve KOAH, hastalık kaynaklı ölüm nedenleri içinde ilk sıralarda yer almaya başladı” dedi.

Prof. Dr. Murat Tuzcu kimdir?

Prof. Dr. Murat Tuzcu 1953 yılında Isparta’da doğdu, 1977’de İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek, 1977 – 1981 yılları arasında aynı kurumda iç hastalıkları ihtisası yaptı. Kardiyoloji ve Girişimsel Kardiyoloji eğitimini 1985-1989 yılları arasında Cleveland Clinic ve Massachusetts General Hospital’de tamamladı.

1990-1991 yıllarında Massachusetts General Hospital’da kardiyolog olarak çalışırken, Harvard Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Prof.Dr. Tuzcu 1992’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen akademik tıp merkezlerinden Cleveland Clinic’te girişimsel kardiyolog olarak çalışmakta ve “Cleveland Clinic Lerner College of Medicine”de İç hastalıkları ve Kardiyoloji Profesörü olarak da görev yapmaktadır.

Kendisi ayrıca 2006-2015 yılları arasında Cleveland Clinic Kalp ve Damar Hastalıkları Bölümü Başkan Yardımcılığı görevinde de bulundu. Halen Cleveland Clinic Abu Dhabi’de Kardiyoloji Anabilim Dalı başkanlığı görevini yürütmektedir.

500’den fazla özgün bilimsel makale, kitap bölümü, bilimsel dereleme yazan, üç kitabın editörlüğünü yapan Prof. Dr. Tuzcu, dünyanın dört bir yanında birçok üniversitede, bilimsel toplantılarda misafir profesör olarak konferanslar verdi ve çok sayıda uluslararası bilimsel programın önderliğini yaptı.

Prof. Dr. Tuzcu, yıllardır çeşitli görevlerinde bulunduğu American College of Cardiology’nin 2007 Bilimsel Kurul Başkanlığı’nı da yaparak, aynı örgütte 2010-2015 yıllarında mütevelli heyeti üyesi olarak çalıştı.

Çeşitli ödülleri olan Prof. Dr. Tuzcu 2014 yılında Thompson Reuters’in tüm dünyadaki bilim insanlarının yüzde birinin oluşturduğu son 10 yılın en çok atıf alanları listesine girmiştir.

Düşünceni söyle, yorum yaz...