5 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

Yılan hikayesine dönmüştü

Çorum’da yaklaşık 50 yıldır çeşitli tartışmalara neden olan ve yapımı yılan hikayesine dönen Kırkdilim Yolu için 3 tünelli çözüm üretildi. Yola şimdide 450 milyon TL’lik bütçe ayrılacak.

 

AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, “Kırkdilim büyük bir sıkıntı. Bu sıkıntıyı tünellerle aşacağız. Başbakanımız da açıkladı. Müjdemizi verdi, Kırkdilim’e 450 milyon ayrılarak 3 tünelli, viyadüklü bir şekilde yapılacak ve Osmancık üzerinden Laçin, Dodurga, Oğuzlar, Osmancık, Kargı ve İstanbul yolumuz da artık otoban gibi olacak. Başbakanımızın en önemli müjdesi hızlı tren ve Kırkdilim olmuştur” dedi. Karadağ, ayrıca, hızlı trenle birlikte Çorum’un bölgenin yıldızı olacağını ifade etti.
kırkdilim yolu (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAŞBAKAN ÇORUM’DA AÇIKLADI

Bu arada, Başbakan Yıldırım, Saat Kulesi Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Çorum’dan Osmancık’a gederken Kırkdilim diye bir yer var. Oradan geçerken salavat getirerek gitmiştim. Hemen o yolu yaptık. Orada şimdi tünellerle köprülerle dümdüz otoyol gibi bir yol yapacağız. Onun da kararını verdik, otoban yapacağız” demişti.
kırkdilim yolu (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EN ‘TEHLİKELİ’ GEÇİŞLERDEN

Türkiye’nin en tehlikeli geçişlerinden biri olan Çorum-Osmancık yolundaki Kırkdilim Geçişi, 50 yıllık bir bekleyişin ardından 30 milyon TL harcanarak hizmete açılmıştı. Açıldıktan kısa bir süre sonra ise bölgede yaşanan heyelanlar nedeniyle yol trafiğe kapatılarak yeniden bakıma alınmıştı. 3,7 milyon TL ihale bedeli ile tekrar bakıma alınan yolda ilgili firma taş temizleme çalışması yapmış, düşen kaya parçaları ile oynayan kayalar dağcılar tarafından sökülerek yolun trafiğe açılması sağlanmıştı.
kırkdilim yolu (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50 YILLIK BİR YOL HİKAYESİ

Çorum-Laçin-Osmancık yolu üzerinde bulunan ve coğrafi yapısından dolayı çok müdahale edilememiş olan geçişte ulaşım, uzun yıllarca düşük standartlı bir yolla sağlandı. Sinop’tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz’e ulaşan Kuzey-Güney aksının önemli bir parçasını oluşturan yolun yapımı için pek çok kere proje oluşturulmuş ancak uygun proje bulunamamıştı.
kırkdilim yolu (6)

kırkdilim yolu (5)

Düşünceni söyle, yorum yaz...