2 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

Türkoğlu; ” Havaalanı inşaatının mühendisliği benden”dedi

19. Dönem Çorum Milletvekili Arslan Adnan Türkoğlu, 25 yıl önce kendi vekilliği döneminde inşaatına başlanılan Çorum Havaalanı için tekrar kolları sıvadı.

19. Dönem Çorum Milletvekili Arslan Adnan Türkoğlu, 25 yıl önce kendi vekilliği döneminde inşaatına başlanılan ancak bir türlü tamamlanamayan Çorum Havaalanı için kolları sıvadı. Hem de hiçbir ücret almadan… Başbakan Binali Yıldırım’ın Çorum ziyaretinde “Havaalanını siz yapın” söylemiyle birlikte Çorumlu işadamı Ahmet Ahlatcı da havaalanını kendisinin yapabileceğini dile getirmişti. Bunun üzerine Çorum eski Milletvekili Adnan Türkoğlu da sosyal medya hesabından, “Sayın Ahlatcı’ya teşekkür ediyorum. 25 yıl önce başlattığım ama vekilliğim bitince yarım kalan inşaata yeniden başlanılacak olması en çok beni sevindirmiştir. Şimdi inşaatın başından sonuna kadar mimar olarak, şantiye şefliği görevini hiç bir ücret almadan bedava yapmaya hazır olduğuma söz veriyorum. Yeter ki yapılsın” açıklamasında bulundu.
Adnan Türkoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GERÇEK BİR MİLLETVEKİLİYDİ

Çorum’a en büyük hizmeti dokunan milletvekilleri içerisinde açık ara önder olan Mimar Adnan Türkoğlu, milletvekilliği döneminde Çorum’a kazandırdığı yatırımlarla halen günümüzün en çok konuşulan isimleri arasında bulunuyor.

Çorum’a bugüne kadar gelen en büyük devlet yatırımı olma özelliğine sahip Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi dâhil pek çok yatırımın ilimize kazandırılmasında önemli bir rolü bulunan 19. Dönem Çorum Milletvekili Mimar Adnan Türkoğlu’nun ismi halen günümüzde sıkça konuşuluyor. Kent merkezindeki hemen hemen bütün okullar, liseler ve kamu binalarında ‘Adnan Türkoğlu’ imzası bulunurken, ilçelerdeki yatırımlarda da ciddi anlamda Türkoğlu’nun etkisi olduğu görülüyor. Milletvekilliği döneminde aynı zamanda TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi olan Adnan Türkoğlu, Türkiye geneli yatırım kararlarının çıktığı komisyonda aktif bir görev alarak Çorum’a birçok yatırımın gelmesini sağlarken, tren yolu ve havaalanı gibi önemli konularda da yaptığı girişimlerle hafızalardaki yerini koruyor.
Adnan Türkoğlu Çorum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 YILDA BÜYÜK İŞLER YAPTI

1991–1995 yılları arasında 4 yıl süre ile Çorum Milletvekilliği yapan Adnan Türkoğlu, o dönem Plan ve Bütçe Komisyonuna tek imzalı yüzlerce dilekçe verdi. Türkoğlu’nun verdiği dilekçeler, Çorum merkez başta olmak üzere ilçelere, beldelere ve köylere ‘devlet yatırımı’ olarak geri döndü. Çorum’a, eğitim, sağlık, ulaştırma, tarım, maliye, adalet, turizm, kültür, karayolları ve ulaştırma gibi alanlarda yüzlerce yatırım kazandırıldı.

HAVAALANI İÇİN ÇOK UĞRAŞTI

Milletvekilliği döneminde Çorum’a havaalanı ve tren yolu kazandırılması konusunda da büyük gayretler gösteren Mimar Adnan Türkoğlu, o yıllar; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na verdiği tek imzalı dilekçelerle Çorum’da havaalanı inşaatının biran önce başlaması ve Çankırı-Çorum-Amasya tren yolu tatbikat projelerinin tamamlanması ve güzergâh tespitinin yapılmasını istedi. Ancak, havaalanı inşaatı için çalışma başlatan Türkoğlu, milletvekilliğinden ayrılınca projeyi başka takip eden olmadı. Geçtiğimiz yıllarda da Çorum Havaalanı Projesi tamamen yürürlükten kaldırılarak Çorum’un Amasya’daki Merzifon Havaalanından yararlanmasına karar verildi.

AÇILIŞI YAPILAN YERLER O’NUN ESERİ

AK Parti’nin 15 yıllık iktidarı sırasında Çorum’da hizmete açılan pek çok yatırımında aslında Adnan Türkoğlu tarafından yıllar önce Plan ve Bütçe Komisyonu aracılığıyla yatırım programına aldırılarak Çorum’a kazandırıldığı görülüyor. “Çorum için ne yapılsa azdır” başlığıyla “4 yılda benim yapabildiklerim” konulu bir kitap yazan Mimar Adnan Türkoğlu, kitabında; Çorum’a kazandırdığı yatırımları belgeleri ile birlikte ortaya koyuyor. Çorum’a, Türkoğlu aracılığıyla yapılan yatırımlar içerisinde Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi dikkat çekerken, yine AK Parti tarafından açılışları yapılan Çorum merkez Hatap Barajı ve Alaca Koçhisar Baraj inşaatlarının da ilk kez Adnan Türkoğlu tarafından yatırım programına alınarak inşaat çalışmalarına başlandığı ifade ediliyor. Yine Hükümet tarafından açılışları yapılan Olimpik Yüzme Havuz, Gençlik Eğitim Merkezi ve yeni Adliye Sarayı da Adnan Türkoğlu tarafından Çorum’a kazandırılan eserler olarak öne çıkıyor.
adnan türkoğlu çorum (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇORUM’A ONLARCA OKUL KAZANDIRDI

19. Dönem Çorum Milletvekili Mimar Adnan Türkoğlu’nun 4 yıl gibi kısa süren milletvekilliği döneminde Çorum’a kazandırdığı yatırımlar içerisinde okullarda çok önemli bir yer tutuyor. Türkoğlu, milletvekilliği döneminde Çorum’a 3 adet süper lise kazandırırken, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Anadolu Kız Meslek Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Anadolu İletişim Meslek Lisesi, Fen Lisesi ve Anadolu Ticaret Lisesi’ni de Çorumlu öğrencilerin hizmetine sunmayı başardı. Türkoğlu, ayrıca; 500 kişilik Polis Okulu inşaatı, 200 kişilik Erkek Yetiştirme Yurdu inşaatı, Ortopedik Özürlüler Okulu inşaatı ile bugün Hitit Üniversitesi’nce Rektörlük Binası olarak kullanılan 2. Endüstri Meslek Lisesini de Çorum’a kazandırdı. Adnan Türkoğlu’nun Çorum’a kazandığı eğitim yatırımları içerisinde 3 adette 500’er kişilik Yatılı Bölge Okulu bulunuyor.
adnan türkoğlu çorum (3)
4 YILDA YAPTIKLARI BİR ÖMRE BEDEL

Çorum merkeze 4 yıllık (1991–1995) milletvekilliği sürecinde yüzlerce yatırım getiren 19. Dönem Çorum Milletvekili Adnan Türkoğlu, eğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme kadar çok önemli eserleri Çorum’a kazandırdı. İşte Türkoğlu’nun 4 yıllık milletvekilliği sırasında Çorum’a kazandırdıkları ve yapılması için Plan ve Bütçe Komisyonu’na verdiği teklifler:
SAĞLIK: Çorum Verem Savaş Dispanseri ve İl Sağlık Müdürlüğü binası, Sağlık Eğitim Merkezi, Ana Çocuk Sağlığı Binası, Halk Sağlığı Laboratuarı Binası, Devlet Hastanesi 250 yatak ilave bina inşaatı, 100 yatak Tranvatoloji ve Trafik Hastanesi bina inşaatı, Rehabilitasyon Merkezi bina inşaatı, Devlet Hastanesi hemşire lojmanı inşaatı.
MİLLİ EĞİTİM: 3 adet süper lise. İl Milli Eğitim Binası inşaatı, Anadolu Fen Lisesi inşaatı, Anadolu Teknik Lisesi inşaatı, 2. Endüstri Meslek Lisesi inşaatı, Mahalli İdareler Meslek Lisesi inşaatı, Sekreterlik Meslek Lisesi inşaatı, Basın Yayın Meslek Lisesi inşaatı, Anadolu İmam Hatip Lisesi inşaatı, Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Olgunlaşma Enstitüsü inşaatı, Kınık Köyü İlköğretim Bölge Okulu inşaatı, 1 adet normal lise inşaatı, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi inşaatı, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi inşaatı, İşitme Engelliler Okulu inşaatı, Ortopedik Özürlüler Okulu inşaatı, 200 kişilik Erkek Yetiştirme Yurdu inşaatı, 500 kişilik Polis Okulu inşaatı.
BEDEN TERBİYESİ: Şehir Stadı ek tribün yapılması, Çorum merkeze 2. Spor Salonu inşaatı, Sporcu Gençlik Eğitim Merkezi inşaatı, Sporcu Sağlık Merkezi inşaatı.
GAZİ ÜNİVERSİTESİ: İlahiyat Fakültesi inşaatı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi inşaatı, Veteriner Fakültesi inşaatı, Sağlık Meslek Yüksekokulu inşaatı, 1000 kişilik Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu inşaatı.
ADALET BAKANLIĞI: Çorum merkez E tipi 500 kişilik cezaevi inşaatı, Çorum merkez Yeni Adliye Bina inşaatı.
MALİYE BAKANLIĞI: Yeni Hükümet Konağı inşaatı, yeni vali lojmanı inşaatı, Çorum merkeze 1. sınıf Gümrük ve Muhafaza Müdürlüğü inşaatı.
TARIM BAKANLIĞI: Çorum merkeze 10 bin tonluk Buğday Silosu inşaatı, Çorum merkeze Hayvan Hastalıkları Tedavi Teşhis Laboratuarı inşaatı.
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI: Çorum merkeze İl Müftülük binası ve lojman inşaatı.
ORMAN BAKANLIĞI: Çatak Kayak Eğitim Merkezi inşaatı, Hasan Zahir Milli Parklar ve Dinlenme Tesisi inşaatı, Çorum merkeze yeni Orman Müdürlüğü inşaatı.
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: Çevre Yolu İskilip, Osmancık, Binevler ve Çimento kavşakları sinyalizasyon şebekeleri yapılması. Çorum-Alaca yol ayrımına kadar çift şeritli yol yapılması. Kırk Dilim yolunun onarım inşaatı.
DEVLET SU İŞLERİ: Çorum merkez Melihgazi Deresi ıslah inşaatı, Çorum merkez Yürükevler Deresi ıslah inşaatı, Çorum merkez Hatap Barajı ihalesi inşaatı, Obruk Barajı inşaatı, Alaca Koçhisar Barajı inşaatı.
TEDAŞ: Çevre Yolu ışıklandırma ve aydınlatma yapılması.
KÜLTÜR BAKANLIĞI: Kütüphane inşaatı. (Ulukavak)
TURİZM BAKANLIĞI: Çorum Kalesi içerisindeki binaların restorasyonu, kapalı müze, otel-motel, lokanta ve kafeterya tesisleri yapılması.
ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: Çorum Havaalanı inşaatı, Çankırı-Çorum-Amasya tren yolu tatbikat projeleri tamamlanması ve güzergâh tespitinin yapılması.

Düşünceni söyle, yorum yaz...