2 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

Kanun değişti, bilirkişiler için eğitim geldi

SMMMO Odası Başkanı Ali Can Doğan, Bilirkişilik Kanunu ve Yönetmeliğin’de yapılan değişiklikle kimlerin bilirkişi olabileceğinin açıklandığını, hangi meslekte olursa olsun bilirkişilik için zorunlu eğitim getirildiğini bildirdi.

Çorum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Doğan, Bilirkişilik Kanunu’nun geçtiğimiz yıl 3 Kasım’da değiştiğini anımsatarak, “Bununla beraber 3 Ağustos 2017 tarihinde Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikle kimlerin bilirkişi olabileceği açıklanmıştır. Bu yönetmelikle en önemli nokta hangi meslekte olursa olsun bilirkişilik yapabilmek için zorunlu eğitim getirilmiştir” dedi. Bilirkişilik yapmak isteyenlerin 24 saatlik zorunlu eğitimi almak zorunda olduğunu belirten Doğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu eğitimin 18 saati teorik, 6 saati uygulamalı olup, 4 gün sürecektir. Eğitimi alanlar bilirkişilik listesine kayıt olacaktır.
ali can doğan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca bilirkişilik yapacakların 5 yıllık mesleki tecrübe şartı vardır. Bu daha önce 3 yıl idi. Genel Merkezimiz TÜRMOB, Adalet Bakanlığı’n dan eğitim verme yetkisi almıştır. Eğitimler Genel Merkezimizin koordinatörlüğünde odamızda yapılacaktır. Eğitimler Ekim ayında yapılacak olup, ücretli olacaktır. Ücretler daha sonra ilan edilecektir. Konu ile alakalı odamızdan bilgi alınabilir. Bilirkişilik yapmak isteyenler, tüm meslekler grupları bu eğitimi kaçırmamalıdır. Mühendis, mimar, müşavir, emniyet mensupları, vergiciler, teknik konularda çalışanlar kısacası her konuda bilirkişilik yapanlar eğitim almak zorunda. Avukatlık yapanlar ise mutlaka başka bir konuda uzmanlığı olması yani belgesi ile katılması gerekiyor. Sadece kamulaştırma konusunda uzman olanlar ve SPK tarafından Gayrimenkul Değerleme uzmanlığı olanlar ilgili konularda bilirkişilik yapmak için bu eğitime katılma zorunluluğu yoktur. Bunlarda 5 yıl tecrübe şartı yoktur. Bu eğitim 3 yıl geçerlidir. Daha sonra yenileme eğitimine gireceklerdir.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...