1 Ekim 2017 Haber Yayın Tarihi:

Zamların yıkamadığı gelenek

Etten, sebzeye, benzinden, suya, yedek parçadan elektrik’e ve doğalgaza zam gele dursun, köylü kadınlar bir yolunu bulup dostluğun ve dayanışmanın örneklerini sofralara imece usulü ile taşımaya devam ediyor.

 

Dün ziyaret ettiğimiz Çorum’un Serpin köyünde dayanışmanın ve bu kadar olumsuzluğa direnmenin örneğini gördük. 7  köylü kadının bir araya geldiği ve  tandır adı verilen yerde yapılan kışa hazırlık ekmek yapımı daha insanlığın ölmediğini gözler önüne sermeye yetti.

Yakılan tandır işleminde iş bölümü yapan bayanlar, kimisi pazı dökerken  kimisi ekmek açma işini, kimisi pişirme işlemini yapıyor.

Zor olmuyor mu ? Yorucu olmuyor mu ? diye sorduğumuz sorulara ise bayanların verdiği cevap.

” Biz her zaman imece usulü bu işi yaparız. Yapılan bu işlem sonrasında bir ailenin yaklaşık 5 aylık ekmek işi tamamlanmış olur. eksiği olan ailelerin ekmek işlemini bir araya gelerek beraberce yaparız. Dayanışma olmadan ailelerimizin ayakta kalmasına ve refah içinde kışı geçirmesine katkımız olur. Bir gece önceden hazırlık yapılır. saat 23.00 gibi ekmek açma ve pişirme işlemine başlarız ertesi gün saat 17.30 gibi sona erer. Çok yorucu oluyor ama biz gocunmuyoruz bu işi yapmaktan. Ailemizin yüzünün gülmesi bütün yorgunluğumuzu alıyor. Şehir ekmeğinden hem ucuza geliyor hem de bereketli oluyor.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...