29 Eylül 2017 Haber Yayın Tarihi:

Göç Çözümüne Şapka çıkartılır

Çorum’un Sungurlu ilçesinde çilek üretimi ile ilçedeki ürün çeşitliliğini artırıp göçün önüne geçilmesi hedefleniyor.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilçedeki ürün çeşitliliğini arttırmak, insanları şehir dışında kazanmayı düşündüğü geliri burada kendilerine sağlamak amacıyla alternatif bitkiler üretmeye çalışıyor.Bu kapsamda 4 yıldır yürütülen çilek üretme çalışmaları belli bir aşamaya geldi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çilek üretimini yaygınlaştırmak için 2 mühendis, bir çilek üreticisi ve bir makine imalatçısı ile Mersin, Adana ve Nevşehir’e teknik gezi düzenledi. Çilek tarlalarını inceleme fırsatı bulan heyet, yetiştirilen çilekler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

“İlçede yetişen ürünlerin ekonomik katkısı az”

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hicabi Berişbek, ilçede tarımın ana gelir kaynağını oluşturmasına rağmen burada yetişen ürünlerin çiftçiye ekonomik katkı sağlayacak kapasitede olmadığını belirtti. Kırankışla Barajı’nın faaliyete geçmesiyle ilçede sulanabilir tarım arazisinin artacağını ifade eden Berişberk, baraj sayesinde ilçede ürün çeşitliliğinin de artacağını kaydetti.
11-27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Alternatif ürün olarak çilek üretme çalışmaları sürüyor”

İlçede çilek üretimini sağlamak amacıyla son 4 yıldır çalışmaların sürdüğünü anlatan Hicabi Berişberk, İskilip ve Uğurludağ’dan getirilen set ve malç makineleri ile çilek dikim alanları yapılmaya çalışıldığını ifade etti. Ancak bu makinelerden istenilen verim alınamadığına işaret eden Berişberk, “Kaymakamımızın desteği ile alınan farklı bir sistem çilek set makinesi ile daha iyi bir randıman alınmıştır. İlçemizde çilek 20 Mayıs-20 Kasım tarihleri arasında yetişmektedir. Yaptığımız incelemeler sonucunda çileğin verimi dekar başına 2-6 ton arasında değişmektedir. İlçemizde 3 ton dekar hedefine ulaşılması istenmektedir. Ortalama kurulum masrafları 4 bin lira/ dekardır. 1 dekar çilekten yıllık 5 bin lira kar elde edilmesi düşünülmektedir.” dedi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hicabi Berişbek, ilçede çilek üretiminin gelişmesi için teknik gezilerin ve araştırmaların devam edeceğini bildirdi.
12-19

13-14

Düşünceni söyle, yorum yaz...