”REDİF KIŞLASI” Kültür merkezi olacak

Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, İskilip’te Eğitim ve Kültür Merkezi olarak kullanılacak olan 150 yıllık Redif Kışlası Restorasyonu yapım işi ihalesinin 4 Ekim tarihinde yapılacağını duyurdu.

İskilip’in tarihi Redif Kışlasının restorasyon ihalesi 4 Ekim 2017 tarihinde yapılacak. Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi olarak kullanılan yaklaşık 150 yıllık kışla eğitim ve kültür merkezi olacak. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan TBMM İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, İskilip’te Eğitim ve Kültür Merkezi olarak kullanılacak olan 150 yıllık Redif Kışlası Restorasyonu yapım işi ihalesinin 4 Ekim tarihinde yapılacağını duyurdu.

AK PARTİ ÇORUM MİLLETVEKİLİ SALİM USLU, İSTİKRARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ (M. MUTTALİP YALÇIN/ÇORUM-İHA)

REDİF KIŞLASI

Osmanlı İmparatorluğu’nda 2. Mahmut döneminde Yeniçeri Ocağı kaldırıldıktan sonra dönemin “Meclis-i Şura”sı tarafından redif askeri kışlaları kurulmasına karar verildi. Ülke genelinde yeniden yapılanmaya giden askeri teşkilat, bu kapsamda belirli yerlere askerin toplanma ve sevkini sağlamak amacıyla kışla binaları oluşturdu. Askerin toplanma merkezi olarak oluşturulan kışlalardan biri de 20’nci yüzyılın başlarında Çorum’un İskilip ilçesinde inşa edildi. Meydan Mahallesi’nde yer alan, 720 metrekarelik alan üzerine taştan 3 kat olarak inşa edilen Redif Kışlası, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ile Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında faal olarak kullanıldı. Kışlanın 1945 yılına kadar kullanılmaya devam ettiği biliniyor.
redif kışlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.