30 Aralık 2016 Haber Yayın Tarihi:

Çorumda 1700 Aile aç

Vali Necmeddin Kılıç, Çorum’da yardıma muhtaç hiçbir geliri olmayan 1700 ailenin bulunduğunu belirterek, bu ailelerle ilgili başlattıkları çalışmayı anlattı ve en kısa sürede bu insanların aç ve açıkta kalmaktan kurtarılacağını açıkladı.

corum-valisi

Sığınmacıların hallerinin içler acısı olduğunu ifade eden Vali Kılıç, Çorum’da sığınmacılarla birlikte 1700 ailenin hiçbir gelirinin olmadığının tespit edildiğini anlattı. Çorum’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alan 30 bin ailenin elini açtığını söyleyen Vali Kılıç, bu insanlara verilen hizmetlerden de bahsederken, aşevinden yemek alan insanların yemeklerinin evlerine götürüleceğini duyurdu. Fakirlerin utanmasını istemediklerini söyleyen Kılıç, eve yemek dağıtımını 1700’e kadar çıkaracaklarını vurguladı.

1700 aile için işadamlarından da ayda 300 TL destek adı altında bir çalışma başlatacaklarını belirten Vali Kılıç, TSO ile başladıkları çalışmanın içerisinde Ticaret Borsası’nın da yer alacağını dile getirdi. 1700 ailenin yemeğinin, giyim ve yakacağının sosyal yardımlaşma vakfından karşılanacağını vurgulayan Vali Kılıç, sanayici ve işadamlarının da 300 TL aylık ödeme yapacağını, bununla da elektrik, telefon, su gibi faturalarının ödemesinin yapılacağını, böylece 1700 muhtaç insanın daha yaşanabilir bir hayatının olacağını vurguladı.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın kendi evini yapana 25 bin TL yardım yaptığını hatırlatan Vali Kılıç, yeni bir proje geliştirdiklerini ve 25 bin TL üzerini de Özel İdare bütçesinden karşılayarak kırsal kesimde ihtiyaç sahiplerine 1+1 evler yapacaklarını açıkladı.

Mültecilere çocuk başına veya fert başına bir ödeme yapılmadığını bildiren Vali Kılıç, mültecilerin meslekleriyle ilgili bir tespit çalışması yaptıklarını, bu çalışma neticesinde meslek sahiplerini işçi bulamayan kuruluşlarda işe yerleştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...