12 Ekim 2016 Haber Yayın Tarihi:

KAYA’YA İHRAÇ ŞOKU!

İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, disiplin kurulu kararı ile partisinden bir yıl süreyle ihraç edildi.

kayaBelediye Başkanı Muzaffer Külcü başta olmak üzere il başkanı ve partisinin meclis üyeleri yaşadığı polemiklerle gündeme gelen Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, özellikle de bir yakıyla ilgili iş konusunda Başkan Külcü ile ciddi bir tartışma yaşamıştı. Ankara’da düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaşanan bu olayın ardından da Halil İbrahim Kaya, şikayet üzerine il disiplin kuruluna sevk edilmişti.

İl Disiplin Kurulu, Halil İbrahim Kaya ile ilgili kararını verdi. Disiplin Kurulu, Halil İbrahim Kaya’yı parti tüzüğüne aykırı davranışlarından dolayı bir yıl süreyle ihraç etti.

Disiplin Kurulu’nun bu kararı çalkantılı günler geçiren AK Parti’de yeni bir gündem oluşturdu.

Halil İbrahim Kaya için şok etkisi yaratan kararın henüz tebliğ edilmediği öğrenildi.

Bugün İl Başkanları Toplantısına katılan Halil İbrahim Kaya’nın kararın tebliğinin ardından bir hafta süreyle genel merkeze itiraz hakkı bulunduğu belirtildi.

Parti genel merkezinin bu disiplin kurulunu kararına onayacağı gibi, bir alt ceza olan kınama ve uyarı ile de Halil İbrahim Kaya hakkında kesin hükmü verebileceği ifade ediliyor.

Diğer yandan kararın tebliğinden itibaren Halil İbrahim Kaya’nın nasıl bir tavır takınacağı ortaya çıkacak. Meclis Başkanlığı’nı etkilemeyen bu kararla ilgili olarak siyasi kulislerde “Kaya, başkanlığı etik olarak bırakmalı” diyenler olduğu gibi, “Karar sadece meclis üyeliği ile başkanlığını etkilemez” şeklinde düşünenler de var.

Bir başka görüş de genel merkezin vereceği karara kadar Kaya’nın görevini sürdürmesine engel bir durumun olmadığı yönünde.

Düşünceni söyle, yorum yaz...