5 Ekim 2016 Haber Yayın Tarihi:

Gergin toplantıda ”dışarı atma” tehdidi

İl Genel Meclisi Halil İbrahim Kaya, gündemde yer alan bir konu hakkında söz isteyen Meclis Üyesi Nurettin Karaca’ya söz vermediği gibi, “Atarım seni dışarı” diye tehdit etti.

kayaİl Genel Meclisi’nde Çorum Belediyesi’nin Özel İdare ile arsa trampası ile ilgili talebinin görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşandı. Kunduzhan Mahallesi’nde imar planında sağlık alanı işaretli olan Özel İdare’ye ait arsa ile okul alanı işaretli Belediyeye ait alanına trampa edilmesi talebi konusu meclis gündemine geldi. Gündemde Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun görüşüleceği belirtilmesine rağmen Başkan Kaya, komisyon raporunun hazır olmadığını gerekçe göstererek, konuyu gündem maddelerine ekleyip ayrıca oylattı. Belediyenin önerdiği arsadan Özel İdare arsasının daha değerli olduğunu söyleyen Kaya, “Bu teklifin reddedilmesi sonucunda yeni yapılacak belediye sarayı ve il genel meclisi binası yan yana olacak. Bize yakışan bir meclis binası yapmak istiyoruz.” dedi.

AK Partili Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Nurettin Karaca’nın komisyon raporunun hazır olduğunu söyleyerek bu duruma karşı çıkması ve söz istemesi üzerine Başkan Kaya, sert çıkarak söz vermedi. Kaya, “Söz vermiyorum efendim. Size şuanda söz vermiyorum. Üstelemeyin” dedi.

Karaca ise “ben komisyon üyesiyim. Söz istiyorum” diye yanıt verdi.

Kaya ise “ısrar edersen atarım seni dışarı” ifadesini kullandı.

MHP Grup Başkan Vekili Celal Güngör de; “komisyon raporu niçin hazır değil? Size sundukları gerekçeleri bize de anlatsınlar da bilelim. Eğer hazır değilse bir sonraki toplantıya veya gelecek aya erteleriz olur biter” diye konuştu.

Başkan Kaya, “efendim, söz verirsen konu uzar gider” derken, Celal Güngör ise, “toplantımız uzasın sorun yok, gerekirse iki gün sürsün” ifadelerini dile getirdi.

Başkan Kaya, siyasi parti grup başkan vekillerine konuyla ilgili olarak söz verirken, konuşmalar arasında tepkisini dile getirmeyi sürdüren Merkez İl Genel Meclis Üyesi Nurettin Karaca’ya Kaya’dan bir sert yanıt daha geldi.

Sinirlendiği görülen Kaya, “Bir daha sizi uyarmayacağım. Bir daha yaparsanız sizi dışarı atarım” tehdidinde bulundu.

Konuşmaların ardından İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, söz konusu gündem maddesini meclis üyelerinin oyuna tabi tuttu. Oylama sonucunda 32 meclis üyesi ret oyu verirken, 3 meclis üyesi kabul, 2 meclis üyesi ise çekimser oy kullandı.

Meclis’te konuşturulmayınca toplantı sonrasında basın toplantısı düzenleyen İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nurettin Karaca, Meclis Başkanı Kaya’nın Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile kişisel husumeti bulunduğunu ileri sürerek arsanın bu nedenle belediyeye verilmediğini, Çorum’un geleceğinin değil, kişisel hırsların ön plana çıktığını söyledi.

Mevcut araziye İl Genel Meclis Binasının yapılamayacağını, sağlık alanı olarak düzenlendiğini dile getiren Karaca, daha önce belediye ile birçok çalışmaya imza attıklarını, bu çalışmalarda ise hiç para hesabı yapılmadığını söyledi. “İstedikleri karar çıkmayınca farklı bir yöntem buldular” diyen Karaca, Karaca, “Bu yaptığı partimizin ilkelerine de aykırıdır. Millete hizmet yolunda edindiğimiz ilkelere aykırıdır. Komisyonu dinleme, gündemi okutma, raporu yayınlatma, söz verme, bu nedir ya? Gerekçesini açıklasın. Ben sadece söz istedim. Bizim geleneğimizde böyle bir şey yoktur” şeklinde konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...