26 Eylül 2016 Haber Yayın Tarihi:

”KURBAN BAYRAMINDA KURBAN EDİLDİK”

 

20160924_111325

**Çorum’da faaliyet gösteren ” HAYAT KAĞIT” fabrikasında 60 işçinin direnişi 28 gününde de devam ediyor.

Sendikaya üye oldukları bahanesiyle işten maaş, pirim ve diğer alacakları verilmeden kapı dışarı edilen 60 işçinin haklarını alma direnişleri 28 günüde de devam ediyor.

Hayat Kağıt fabrikası önünde 28 gündür bekleyen 60 işçiye bayram öncesi 500 TL harçlık dağıtıldı. Alacaklarının tamamının ödenmesini bekleyen işçiler iş verenlerin verdikleri sözü tutmadığını açıkladılar.

Kurban bayramında kurban edildik

Bir telefon mesajıyla iş hakları fesh edilen 60 işçinin fabrika önünde 28 günlük bekleyişi devam ederken  ailelerdeki perişanlıkta kendini göstermeye başladı. Kimisi kirasını ödeyemediği için evden atılmayla yüz yüze gelirken kimisi de çocuklarının okul masraflarına katkıda bulunamadıklarını belirterek şunları dile getirdi.

” Yarınlarımızdan endişe etmemek için geri zekalı olmamız gerekiyor. Bize bayramdan önce alacaklarımız ödenecek sözü verildi ama yerine getirilmedi. 500 er TL harçlık verildi bayram arifesinde çocuklara alış veriş mi yapalım yoksa ailemizin yiyecek ihtiyacını mı karşılayalım. Yanımıza gelen siyasi temsilcilerine derdimizi anlattık ama şu ana kadar bir netice alamadık. Bol bol vaat var ama netice sıfır. Fabrikanın üzerinde bulunan hacizler ve ipotekler kaldırılsın halledeceğiz dediler . Haciz ve ipotekler kaldırıldı ama işçinin alacaklarından yine bir haber çıkmadı. Fabrikaya gelen ne bir yetkili var nede görüşebileceğimiz bir patron. işleri hallolan patronlar ortada yoklar”

” Allahtan sendikalar var”

Sendikalar olmasa biz ve ailelerimiz aç kalacağız diyen işçiler.  Fabrika önünde bekledikleri 28 gün boyunca sendika temsilcilikleri tarafından yemeklerinin karşılandığını dile getirdiler.

İşçiler.” Allahtan sendikalar varda aç kalmıyoruz. yarınımız belli değil. artık kışın yaklaşmasıyla birlikte evlerimizin perişanlığı da baş gösterecek ve huzursuzluklar yaşayacağız. Bir yetkilinin bizim bu işimize el atması hepimizin çıkarına olacaktır.”

 

”Dertler büyüyor, Çocuklarımızın geleceği tehlikede”

eray-tatarEray Tatar. ” Kasımda çocuğum dünyaya gelecek. Ben bir baba olarak doğacak çocuğumun hazırlığını bile karşılayamıyorum. Baba olarak yükümlülüklerimi yerine getiremiyorum. Psikolejim bozuldu. ailemden utanıyorum.”

 

 

nihat-danaci-1Nihat Danacı, ” Çocuğum okula başladı ben kırtasiyesini alamadım . Öğretmenleri almışlar. Utancımdan çocuğumun ve öğretmenlerinin yüzüne bakamıyorum. Çocuklarımla yüz yüze gelmemek için gece geç vakitte evime gidiyorum ve erkenden evden ayrılıyorum. Evimden ailemden kaçıyorum. Yeter bizim çektiklerimiz. artık bizim sesimizi bir yerler ve birileri duysun.”

 

 

zakir-akbasZakir Akbaş, ” iki aydır ekmeği fırından veresiye alıyordum. Bana artık veresiye ekmek veremeyeceklerini söylediler. Bayramda çocuğuma bayramlık alamadım. Çocuğum ağladı bayramda evden dışarıya çıkmadı. Ben çocuğuna bayramlık alamayan baba olarak çocuğumla birlikte ağladım. Biz insan değilmiyiz bizim yaşam hakkımız yok mu.”

 

Deniz Gümüş, ” Aşama aşama kendime olan saygımı kaybediyorum. bu çaresizlik karşısında hırsızlık yapmak istemiyorum. Çocuklarımın servis parasını karşılayamadım. Normal taksitlerimi ödeyemiyorum ve borcum her geçen gün daha da artıyor. Çaresizlik içinde ve yüreğim burkularak çocuklarımı okuldan almak durumunda kalacağım . Eşimin psikolejisi bozuldu ev içerisinde huzurumuz kaçtı. Aile bütünlüğümüz bozulmak üzere.”

 

h-ibrahim-kilicHalil İbrahim Kılıç, 4 Çocuğum var 3 okula gidiyor. Ben çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılayamadım. Ev kirasını ödeyemedim. Elektrik, su ve doğalgaz faturalarını yatıramadım. Kapatma ihbarları geldi. Ne yapabilirim. İcra daireleri ile kardeş olmamak için direniyoruz.

 

onder-cakirÖnder Çakır, ” Eşim hamile ve ben işten atıldım alacaklarımı alamadım. Öyle çaresiz durumdayım ki. Doğacak çocuğuma almam gerekenleri alamadım. Bu durumumuzun bir an önce çözüme kavuşmasını umuyorum. Yoksa bizle için gelecekte çok kötü ve içinden çıkılmaz durumlar olacak endişesini taşıyorum. Bizi bu hale düşürenlerin Allah Belasını versin”

 

 

Umut Aköz, ” Ev umut-akozkiralamaya gittik. ev sahibi tamam dedi. Eşyaları taşımaya başladık Yerleşeceğiz . ev sahibine bir telefon geldi. Adamcağız . ” Kusura bakmayın evimi size kiralayamam” dedi. Nedenini sordum. bana siz Hayat kağıttan işten atılmışsınız. Benim ev kiramı ödeyemezsiniz. Yarın sizlerle kötü durum yaşamak istemiyorum dedi.”

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...