22 Eylül 2016 Haber Yayın Tarihi:

GATA’da ölümde FETÖ şüphesi

28 Şubat soruşturmasında tutuklanan Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu’nun, 2012’de tedavi gördüğü GATA’da ölümü şüpheli görülerek soruşturma başlatıldı.

 

gata‘TSK içindeki FETÖ’cülerin kumpası’ şüphesiyle savcılığa suç duyurusu yapan aile, Genelkurmay’dan da Adli Tıp Kurumu raporu ile ölüm nedenini belirten raporun paylaşılmasını istedi. Aile, tanıklık yapacak 2 tabip albaya da özel koruma talep etti.

Topçu Albay Mehmet Haşimoğlu (52), 28 Şubat dönemine ilişkin başlatılan soruşturmanın 3. dalgasında Nisan 2012’de tutuklanarak Mamak Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevindeyken rahatsızlanınca GATA’ya kaldırıldı. Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre: Safra kesesi ameliyatı sırasında pankreası delinen Haşimoğlu, kötüleşmesine rağmen bir hafta sonra cezaevine gönderildi. Tekrar fenalaşınca, ikinci kez GATA’ya kaldırıldı, ancak 14 Ağustos 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Haşimoğlu’nun eşi Makbule, kızı Tuğçe ve oğlu Tuğberk, ölümün şüpheli olduğunu ileri sürerek avukatları aracılığıyla Ağustos 2016 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

FETÖ RAPORU HAZIRLIYORDU

Savcılığa verilen dilekçede, ‘Haşimoğlu’nun hiçbir sağlık sorunu olmadığı, tutuklandıktan sonra rahatsızlandığı, yanlış tedavi uygulanarak ölümüne yol açıldığı, TSK içinde var olan FETÖ mensuplarının kumpasına kurban gittiği’ iddiaları yer aldı.

Albay Haşimoğlu’nun TSK içerisindeki FETÖ yapılanmasıyla ilgili rapor hazırladığı, bu raporlar sayesinde birçok FETÖ mensubunun TSK’dan atıldığını iddia eden aile, bu nedenle hedef alındığını ileri sürdü. Savcılık, ölümü şüpheli bularak soruşturma açtı. Haşimoğlu Ailesi, avukatları aracılığıyla 19 Eylül 2016’da Genelkurmay Başkanlığı’na da “Haşimoğlu’nun ameliyatına giren, tedavisinde görev alanlarla ilgili” soruşturma istedi. Aile, Genelkurmay’a ikinci bir dilekçe vererek Haşimoğlu’nun ölümüyle ilgili GATA profesörler kurulu kararı, Adli Tıp Kurumu raporu ile otopsi raporunun da kendileriyle paylaşılmasını talep etti.
Haşimoğlu’nun şüpheli ölümüyle ilgili o dönem GATA’da görev yapan 2 tabip albay ise tanık olmayı kabul etti. Tanıklık yapmaya hazırlanan Hava Tabip Albay H.G., FETÖ operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Haşimoğlu Ailesi, operasyonun tanıklara gözdağı amacıyla yapıldığını iddia ederek, savcılıktan, tanıklık yapacak 2 tabip albaya koruma istedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...