2 Eylül 2016 Haber Yayın Tarihi:

Osmancık Belediyesi sürücülere tuzak hazırladı

Çorum’un Osmancık İlçesine kurulan TEDES uygulaması tarafından binlerce sürücüye radar cezası kesildi.

tedes_denetlemeEmniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Projesi Çorum’da sadece Osmancık Belediyesi tarafından uygulanıyor. Uluslararası yol konumunda olan D100 şehir içi geçişinde 1 Mart 2016 tarihinden itibaren faaliyete geçen sistem, 21 noktada 69 radar cihazı ile ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit ediyor. Tespit edilen ihlaller ise sürücülere ceza olarak yansıyor.

TEDES-Osmancık-Çorum-1OSMANCIK BELEDİYESİNE BÜYÜK TEPKİ VAR

Yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin araç geçişinin yaşandığı yolda uygulamaya konulan sistem ile sadece bir ayda ortalama 50 bin araca ceza kesiliyor. Osmancık Belediyesi’nin bu uygulaması vatandaşlardan da isyan derecesine tepkiler alıyor.

TEDES-Osmancık-ÇorumÇORUM’UN OSMANCIK İLÇESİNDEN GEÇMEYİN

Bu durum sosyal medyada resmen isyana dönüştü. Çorum’da sadece Osmancık’ta uygulanan bu sistem sonrasında vatandaş yaptıkları eleştiride “Osmancık’tan geçmeyelim mi?” şeklinde eleştiri yapıyor. Cezaların kısa süreli aralıklarla kesilmesi de vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor.

BU UYGULAMA SÜRÜCÜLERİ İSYAN ETTİRDİ

Trafik kazalarını önlemek adına özel bir şirket tarafından Çorum’un Osmancık İlçesine kurulan elektronik trafik denetleme sistemi (TEDES) resmen işkenceye dönüştü. Cezaların şirket ve belediyeler arasında pay edildiği sistem çok sayıda Çorumlu vatandaşı da mağdur etti. Sistemin çalışmaya başladığı ilk gününden itibaren binlerce insan haksız cezalara maruz kaldı.
TEDES Osmancık Çorum (4)KESİLEN CEZADAN BELEDİYE PAY ALIYOR!

Sistemle ilgili ilginç bir ayrıntıda gün yüzüne çıktı. Sistemden kesilen cezaların sistemi kuran firma ile belediye arasında pay edildiği kaydedildi. Belediyelerin sistemden gelen cezaların belli bir oranını kasalarına aktardığı belirtildi.
E89_tedesKARAYOLLARI YÖNETMELİĞİ HİÇE SAYILDI

Karayolları yönetmeliğine göre bölünmüş yol olan D100 karayolunda otomobiller için hız sınırı 110, otobüsler için 90 ve kamyonlar için de 85 kilometre. Ama şirket tarafından karayolları yönetmeliğine aykırı olarak otomobillere 70, kamyon ve otobüslere ise 50 kilometrenin üzerinde cezai işlem uygulanıyor. Karayolları yönetmeliğinin hiçe sayıldığı uygulama ile ilgili bu zamana kadar defalarca gündeme gelmesine rağmen önemli bir adım atılmadı.

KARADENİZ SAHİL YOLU ÜZERİNDE ORDU GEÇİŞLERİNDE UYGULANAN TEDES'DEN ÇEVRE İLLERDEKİ SÜRÜCÜLER ŞİKAYET EDERKEN ORDULULAR MEMNUN KALDI. (METİN AKYÜREK/ORDU-İHA)

CEZA ALAN SÜRÜCÜLERDE HARAM EDİYOR

Vatandaş kurallara uysa dahi yine de TEDES cezasına maruz kalıyor. Bölünmüş yolda hız sınırına uyan vatandaşlar kendilerine haksız yere ceza uygulanmasına tepki gösteriyor. Sistemin trafik akışını düzenlemekten daha çok sistemi kuran özel şirket ve belediyeler tarafından “gelir kapısı” olarak görüldüğünü anlatan bazı sürücüler, kesilen yüksek oranlardaki cezalara tepkilerini “Haram zehir zıkkım olsun” sözleri ile dile getiriyor.tedes_1

Düşünceni söyle, yorum yaz...