18 Ağustos 2016 Haber Yayın Tarihi:

Çorum Belediyesinde kavga büyüdü

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya arasında soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor. Çorum Belediyesi’nden “çok sert” yazılı açıklama geldi.

Muzaffer-Külcü-Çorum

Çorum Belediyesi Basın Biriminden yapılan açıklamada, Çorum İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı toplantılarında Belediyenin de ilgili olduğu bir konu hakkında kamuoyunu ve İl Genel Meclisinin üyelerini bilgilendirme ihtiyacı duyulduğu bildirildi.

İŞTE BELEDİYEDEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA

Sayın Valimizin bir süredir dillendirdiği ve İl Özel İdare’nin daha uzun metrajda kırsal yol yapım çalışmasının hazırlıkları ile ilgili olarak Belediyemizin altyapı malzemesi hususunda düşük bedelle bir katkısı talep edilmiştir. Belediyemizin konkasör şantiyemizin böyle bir üretimi yapabileceği belirtilmiş ve köy yollarının hızlıca yapımı için katkı sağlamakta memnuniyet duyulacağı ifade edilmiştir. Bunun üzerine taş ocağımıza daha önce Sayın Valimizle birlikte basına da yansıyan bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bizim köylerimizin kalkınmasına yönelik olarak yapacağımız bu destek Valimiz tarafından da büyük bir memnuniyetle basınla paylaşılmış ve Belediyemize teşekkür etmişlerdir.

BİLGİSİZCE, ÖN YARGILI OLDUĞU ANLAŞILAN…

Bu şehri ve insanımızı seven idarecilerden de bundan başka bir duygu içerisinde olması beklenemez. Ancak yerel basından okuduğumuz ve meclis üyelerinden teyit ettirdiğimiz bilgiye göre meclis tartışmalarında esefle karşıladığımız bir olay yaşanmıştır. Ortada henüz bir protokol dahi yokken bilgisizce ön yargılı olduğu anlaşılan sözler ifade edilmiştir. İl Genel Meclisi Başkanı tarafından Belediyemizin bu çabası “Vali ve Milletvekillerinin baskısıyla zorda kalınarak yapıldı” şeklinde çarpıtılmıştır.

 

İSTİŞARE VE İŞBİRLİĞİ VURGUSU YAPILDI

Belediye yönetimi olarak da şahsen Sayın Başkanımız da gerek kamu kurumları gerekse siyaset kurumunun tüm (iktidar-muhalefet) aktörleriyle istişare ve işbirliğini önemsemektedir. Hatta STK’lar meslek odaları muhtarlarımız ve hemşehrilerimiz ile istişare de belediyemizin temel tutumudur. Ancak Belediyemizin işleri ile ilgili her kararı Meclis, encümen ya da Başkanlık yetkisindedir. Geride bıraktığımız 7 yıllık görev süresinde de bu ilke geçerli olmuştur.

il-genel

DEĞERSİZLEŞTİRME ÇABASI HADDİ AŞMIŞTIR

Gerek Valimiz, gerekse milletvekillerimizle işbirliği ve dayanışma içinde Çorum’a hizmet ediyoruz. Biz onların çalışmalarını takdirle takip ediyor destekliyorken, onlar da bizim çalışmalarımızı aynı duygularla takip etmektedirler. Bunları yaparken birbirimize baskı yapmak, zorlamak gibi bir duyguyu asla yaşamadık, yaşamayız.
Sayın Kaya’nın kullandığı ifadeler, bulunduğu görevin saygınlığını kavrayamama, haddi aşan ve Belediyemizin çabasını değersizleştirme girişimi olarak değerlendirilmiştir. Herkesin yapacağı iş de bellidir, yetkileri ve sorumluluk da bellidir. Baskı ve zorlamayla mecbur kaldı, ifadesi sorunlu bir anlayış ve başkaca sıkıntıların dışa vurumu olarak görülmektedir.

KALKINMANIN LOKOMOTİFİ OLMA DERDİNDEYİZ

Belediyemiz kalkınmayı sadece merkez ilçe sınırlarımız olarak görmemektedir. Önceki 5 yıllık dönemde “belde ve ilçe belediyelerine 8 milyon TL” lik yatırım gerçekleştirilmiştir. Halen de Düvenci, Bayat, Uğurludağ gibi ilçe ve beldelerimizde, ayrıca Ağrı Hamur, Mardin Yeşilli ve Sinop Boyabat, Saraydüzü’nde Belediyemizin yatırımı olan projeler üzerinde çalışılmaktadır. Önceliğimiz şehrimiz olmakla beraber, ülkemizin her karışının kalkınmasına imkanlarımız ölçüsünde, yüreğimizle katkı sağlamaya çalışıyoruz. Tüm imkanlarımızı milletimizin ortak imkanları olarak görüyoruz. Belediyemizin yönetim anlayışında asla kurum taassubu olmamıştır. Belediyemizin tüm yönetici ve çalışanlarının tek gayesi işini hakkını vererek yapmak ve gök kubbede hoş bir sadâ bırakabilmektir.

HERKESİN HER SÖZÜ DÜŞÜNE DÜŞÜNE SÖYLEMESİ

Yönetici ve temsil konumunda olan herkesin her sözünü düşüne düşüne söylemesi gerekir. İl Genel Meclisi Başkanından da bu beklenirdi. Biz Belediye olarak ilimizin (kanunlar, imkanlar verdiği ölçüde) her noktasına hizmet etmeyi bir yükümlülüğümüz olarak görüyoruz. Bu yükümlülük anlayışımızı da her kurumumuzla işbirliği içinde yapmaya devam edeceğiz. Valimiz,Milletvekillerimiz, katkımızı değerli bulan İl Genel Meclisi Üyelerimin ortak çabası ile istişare ve iş birliği içerisinde yapacağız. Zira tüm imkanlar aziz milletimizin ortak imkanlarıdır zorlukları sıkıntıları nasıl birlikte göğüslüyorsak imkanlarımızı da aynı duygular içerisinde paylaşmaya devam edeceğiz.

il-genel-meclisi-437 İL GENEL MECLİSİ ÜYESİNE ÖZEL TEŞEKKÜR ETTİ

İlimizin tüm köylerinin hak ettiği hizmeti alabilmesi için gece gündüz koşturan “37 İl Genel Meclisi Üyelerimizin” her birini takdirle takip ediyor ve tebrik ediyoruz. Belediyemizce sağlanacak her katkının onların işlerini kolaylaştırmasını diliyoruz. Bu açıklamaya konu olan çalışmayı Meclis kürsüsünde dile getiren ve bunu memnuniyetle karşılayan ve değerli bulan tüm İl Genel Meclisi Üyelerimize teşekkür ederiz. “Herşey Çorum İçin” anlayışıyla kamuoyuna saygı ile arz olunur.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...