Haber Yayın Tarihi:

6470 kınalı keklik doğa ile buluştu

dogaya-toplam-6-bin-470-kinali-keklikcDoğada sayıları azalan yaban hayvanlarının sayısını artırmak amacıyla Şube Müdürlüğü tarafından zaman zaman  doğaya yaban hayvanı yerleştirme çalışmaları yapıldığını belirten Temel, konuyla ilgili açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Yozgat’ta bulunan Bakanlığımız üretme istasyonundan alınan 2000 adet Kınalı keklik 25-29 Haziran 2015 tarihleri arasında çeşitli köylerimizde  doğaya yerleştirilmiştir.

Şube Müdürlüğümüz tarafından bugüne kadar ilimizde doğaya toplam 6470 adet kınalı keklik yerleştirilmesi yapılmıştır. Doğaya yerleştirilen kınalı keklikler tabiata uyum sağlamış olup,  ilimizde kınalı keklik sayısında ciddi artış görülmektedir. Doğanın insan tarafından bozulan dengesini tekrar eski haline getirmek ve doğada bulunan yaban hayvanlarının sayısını artırmak amacıyla yapılan bu çalışmaların en başarı olduğu illerden birisi ilimizdir. Doğaya yerleştirilen Kızıl geyikler, sülünler ve kınalı keklikler doğaya adapte olmuş, çoğalmış ve ilimizin yaban hayatı gün geçtikçe zenginleşmektedir.

Doğaya yerleştirme çalışmaları  sonraki yıllarda da devam edilecektir.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...