Haber Yayın Tarihi:

Kermesler küçük esnafın can düşmanı

Açılan kermes ve satış yerlerinin küçük esnafa büyük zarar verdiğini öne süren esnaf, kermeslerin ve rastgele açılan yerlerin amacı dışına çıkmaya başladığını, başlangıçta yardım amacı taşıyan, el emeği ürünlerin sergilendiği kermeslerin giderek başka bir boyut kazandığına dikkat çekiyorlar.

esnafa-kermes-darbesiKontrolsüz açılarak satış yapan yer çılgınlığının artık kontrolden çıktığını savunan esnaf, bu duruma kent yöneticilerinin çözüm bulmasını istiyorlar.

Son olarak Kız Meslek Lisesi bahçesinde uzun süreli açık kalacağı öğrenilen kermes türü standlar bölgede bulunan esnafın büyük tepkisine neden oldu.

Bu tür stand ve kermesler yüzünden iş yapamaz hale gelen kimi esnaf ise iş yokluğu nedeniyle çalışanlarının işine son vermek zorunda kalıyor. Esnaf vergisini verirken, dükkân kirası, sigorta parasını ödemeye çalışırken kermesler ve bu tür okul bahçelerinde açılan satış noktaları yüzünden işlerinin iyice zayıfladığını belirten esnaf tepkilerini ise şöyle dile getirdi:

‘BU TÜR STANDLARIN AÇILMASINA KİM İZİN VERİYOR?’

“Kız Meslek Lisesi bahçesinde uzun süreli kalıcı satış noktaları artık amacını aştı. Esnafın hakkı yeniyor. Kermes ve benzeri ürünleri annemizin eşimizin evde yaptığı el ürünleri ve yemekleriyle yapılan yemek ve el ürünlerinin satışından elde edilen gelirle yapılan yardımdır. Ama görüyoruz ki; sayamadığımız yemekler tatlılar aklınıza ne gelirse buralarda yapılarak satılıyor. Bir de yemek menüsü gibi el ilanları ve asılan pankartlarla insanları buraya çekmeye çalışıyorlar.

Soruyoruz bu tip yerlerin açılmasına izin veren okul bahçelerini amacı dışında ve çevre esnafına zarar verecek şekilde kullanılmasına izin veren resmi kurumlara bizler vergimizi sigortamızı Bağ-kurumuzu yatıramadığımız şu dönemde bu Çorum esnafına yapılan bir haksızlık değil mi?” diye konuşarak açılan bu tür satış noktaları ve kermeslere tepki gösterdiler.

Kent yöneticilerini göreve davet eden esnaflar tepkilerini şöyle sürdürdüler; Daha önce Tekel binası önünde açılan kermesler bu yerin yıkılmasının peşinden okul bahçelerinde açılmaya başladı. Son olarak Kız Meslek Lisesi bahçesinde açılan kermes benzeri satış stantları artık amacını aştığını kamuoyuna bir kez daha belirtmek istiyoruz. Kermesler ve bu tür amacı dışında yapılan bu uygulamadan dolayı Çorum’da binlerce esnafın da hakkını yenmiş oluyor. Bizlerde mi sokağa dökülüp hakkımızı arayalım. Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, tüm resmi kurum ve kuruluş başkanlarına sesleniyoruz.  Lütfen bu kermes adı altında açılan ve okul bahçelerinde ticari faaliyetleri bir an önce durdurun.

Biz esnaflar hayır işlerine asla karşı değiliz. Burada esnafımızın yaşadığı bir mağduriyet var. Haksız rekabet var. Önüne gelen artık kermes açmaya, resmi kurumların bahçelerinde bu tür satış yerleri oluşturmaya başladı. Ürünler esnafın hemen yanında veya karşısında kurulan tezgâhlarda yarı fiyatına satılıyor. Haftalarca açık kalan kermesler ve bu son açılan yer esnafın işini baltalamaktadır. Böyle bir sistem olabilir mi?”

Öte yandan Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç da bir süre önce yaptığı bir açıklamada kermes ve benzeri yerlerin esnafa büyük zarar verdiği yönünde uyarılarda bulunmuştu.

Kılıç, “Hayır, amacıyla 2 günlük yapılan kermeslerden bahsetmiyoruz. Aylarca açık kalan, denetimsiz olarak satış yapılan kermeslerden söz ediyoruz.

Esnaf ve sanatkarımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesine gündüzüne katarken, kermes adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkanlarda, havalarda ısınınca boş arsalarda alışveriş çadırı kurarak haksız rekabet devam etmektedir. Esnaf ve sanatkârımız ustalık belgesi olmadan işyeri açamamaktadır.

Üretim yapabilmek için hijyen standartlarına uygunluğu yetkililer tarafından devamlı kontrol ediliyor ama kermeslerde böyle bir denetimin yapılmaması ayrıca halk sağlığı açısından da sakınca yaratmaktadır. ÇESOB olarak, kermeslere bir çeki düzen getirilmesini istiyoruz” şeklinde açıklamada bulunarak kermes ve gelişi güzel açılan satış noktalarına tepkisini ortaya koymuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...