6 Temmuz 2015 Haber Yayın Tarihi:

GENÇLER GELENEKLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

Oğuzlar İlçesi’ne bağlı Ağaççamı Köyü’nden farklı nedenlerden köyden ayrılan gençler, köylerine gelerek tornet yarışı, bin yıllık geçmişi olan Sinsin ve Elekçi oyunu oynayarak, bu geleneklerini yaşatmaya çalışıyorlar.

gencler-geleneklerine-sahip-cikiyoreb4f30791ea3088aabf2Bu yıl ikincisi düzenlenen Köy Oyunları ve Tornet yarışları, geçmişten günümüze bir kültürün nasıl korunacağını tekrar gösterdi. Her şey bayramlarda ve tatillerde birbirini gören gençlerin, eski oyunların heyecanını unutamamasıyla başladı.

Artık çocuk olmayan gençler, bedenlerine göre tornet yapmaya koyuldular.

Yakılan ateş, etkinliğe yoğun katılım olması nedeniyle alev halini aldı.

Şenlik ile ilgili bilgi veren İlhami Karakaya, 2300 metre ile dünyanın en uzun tornet parkuruna sahip olduklarını belirterek, “Bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Zorlu bir yarışı kazanmanın onuru hiçbir şeye değiştirilemez” dedi.

Tornetlerin bir pilot ve birde yardımcı pilottan oluştuğunu dile getiren Karakaya, yarış sırasında bir kişinin aracın hız dengesini ayarladığını diğerinin ise şoför olarak torneti kullandığını ve yoruldukça pilotların yer değiştirdiğini kaydetti.

Karakaya, tornet yarışlarının ardından çocuk oyunları düzenlediklerini ve bu oyunların bilgisayar çağı çocuklarının yabancı olduğu ama bir o kadar da ilgisini çektiğini ifade etti.

Karakaya, “Çocuklar arasında da kıran kırana yarıştan sonra geleneksel yemeklerin tadına bakılıyor. Yıllardan sonra bu sayede bizde hoşaf suyunun tadını ne kadar özlediğimizin farkına vardık. Akşam saatlerinde devasal sinsin ateşi yakılıyor. Gece yiğitlerimizin karanlığa pençe atmasıyla iniliyor. Gecenin beklide en beklenen oyunu Elekçioğlu oluyor. Kıl heybeli develeri, köpekleri ve tilkisiyle orta oyununun atası meydandakilere keyifli saatler yaşatıyor. Göçebe hayattan yerleşik hayata geçmeye çalışan, bir türlü evlendiremediği oğluna üzülen fakir bir babanın trajik komik hikayesiyle şenliğimiz son buluyor. Hiçbir kurumdan destek almadan yapılan bu kültür şenliğin yetkililerden tek bir istediği var; o da Yaşayan Kültür Mirası’na aday olarak girmek” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...