17 Haziran 2015 Haber Yayın Tarihi:

Çöpten elektrik üretiyorlar

copten-elektrigedf221eef8d091225b0b3Hollanda firması olan Vıatech, Çorum’un çöpüne talip olacak. Çöpten elektrik üretecek olan firma dün Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir toplantı düzenleyerek, çöpten elektik üreten projesini tanıttı.

Aksu Makine Sahibi Yüksek Mühendis Tevfik Akpınar’ın misafiri olarak Özbay Danışmanlık tarafından Çorum’a davet edilen Vıatechg Group Direktörü Gerard Sijl ve Vıatechg General Manager Köksal Gör, Çorum’daki çöplüğü gezerek, çeşitli incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Çorum’a bu sistemin kurulmasının mümkün olduğunu ifade eden, Vıatechg Group Direktörü Gerard Sijl, tüm çöplerin karıştırılarak kullanıldığını ve sistemin gerekli ayrışımları yaptığını vurguladı. Sistemin 7/24 çalıştığını dile getiren Sijl, yakarak doğayı kirleterek değil, elektrik üreterek çöplerin tamamen yok edildiğini kaydetti.

Sistemin yüzde 99 oranında tonlarca çöpü elektriğe dönüştürdüğünü vurgulayan Sijl, bu sistemin şu anda dünyada tek bir ülkede kullanıldığını bildirdi. 

Vıatechg Group Direktörü Gerard Sijl, “Materyaller birbirinden ayrılıyor. Camlar tekrar kullanıma kazandırıyor. Dağlar gibi olan çöplerin tamamı elektriğe dönüştürülüyor. Kapalı bir mekanizma olarak yer alıyor. Bu sistem ilk çalıştığında enerji harcıyor daha sonra kendi enerjisini kendisini üretiyor. Türkiye’de birkaç şehirde daha tanıtım yaptık. Değişik ülkelerde de görüşmeler gerçekleştirdik. Çöpün oranına bağlı olarak kuruluyor. Bazı şehirler için dört hat bazı şehirler için daha fazla hat gerekebiliyor. İki hat kurmuşsak ve başka hat gerekiyorsa yanına ilave edebiliyoruz. Çorum’da bulunan çöpten şu anda elektrik üretilemez çünkü çöpler yanmaya başlamış. Fakat sistem kurulduktan sonra başka çöplerle karışım yapılarak elektrik üretmemiz mümkün. Çorum’un çöpüne baktığımız zaman buraya dört hatlı bir sistem kurulması doğru olacaktır. Bir saatte 1 ton çöpten 2,2 megabayt elektrik üretilebiliyor” diye konuştu. 

Düşünceni söyle, yorum yaz...