4 Haziran 2015 Haber Yayın Tarihi:

4 milyonluk yıkım cami inşaatı için

Abdibey Camisinin alanı iki katına çıkartılarak, etrafında bulunan binaların yıkımına 03.06.2015 tarihinde başlandı. Bu alanda inşa edilmesi planlanan kuran kursu, şadırvan, abdesthane, park ve bosna çeşmesi gibi yerlerin yapımı için, etraftaki binaların yıkım töreni dün gerçekleştirildi.
Törene TBMM İdari Amiri ve AK Parti Milletvekili Salim Uslu, AK Parti Milletvekili Cahit Bağcı, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Milletvekili Adayı İlksen Ceritoğlu Kurt, AK Parti İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, İl Müftüsü Mehmet Aşık ve davetliler katıldı.

CAMİLERİN ETRAFI AÇIK OLMALIDIR
İl Müftüsü Mehmet Âşık, millet olarak tarihte hep Allah’ın dinine yardım eden millet olduklarını ve bu şekilde devlet kurmuş, idareciler yetiştirmiş ve bu şuurda hareket etmiş, davranmış bir milletin evlatları, torunları olduklarını söyledi.
Yıkımı gerçekleşecek olan bu binanın yerine ve daha sonra yine Türkiye Diyanet Vakfımızın mülkiyetinde bulunan yandaki binanın da Türkiye Diyanet Vakfı Merkezi’nin verecek olduğu izin ve doğrultular müsaadesinde zamanı gelince yıkılacağını ve bu caminin etrafının geniş bir alan olacağını dile getiren Aşık, “Kuran kursu, abdesthane, tuvaletler vb. ihtiyaçları için en kısa zamanda hazır hale getirilecektir. Camilerin etrafı açık olmalıdır, tarih camilerine baktığımız zaman etrafları açıktır. Her yerden gözükür, yolun en ucundan baktığımız zaman bile camiyi görürüz. Bizim medeniyetimiz, kültürümüz camii merkezli oluşmuştur. İslam medeniyeti kültürü, camii merkezli oluşmuştur. İstanbul’a baktığımız zaman tarihi camilerin Süleymaniye, Sultanahmet, Eyüp sultan ve Beyazıt gibi camilerin etrafına şehirler, ticarethane, hanlar hamamlar oluşmuştur. Çorum’a baktığımızda Ulu Camii tam şehrin merkezinde. Çorum şehri bu caminin etrafında oluşmuş ve meydana gelmiştir. Kısacası bizim İslam medeniyeti kültürü camii merkezlidir. Allah’ın evi merkezlidir. Bizlerde Allah’ın kulları olarak Allah’ın evine en güzel değeri vermek mecburiyetindeyiz’’ dedi.

BÖLGESİNİN MÜHRÜ OLACAK
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 1800 metrekare olan caminin kullanım alanını 3700 metrekareye çıkardıklarını, şuana kadar 3 milyonluk yatırım yapıldığını ve genişletilen alanda yapılacak binalarla birlikte toplamda 4 milyon TL’lik Abdibey Camisine yatırım yapacaklarını söyledi.
Külcü: ‘’Kocaman bir alanda adeta yazı çarşı bölgemize mühür olabilecek bir eser ortaya çıkmış oldu. Buradan her geçtiğimde bir şeyi daha hatırlıyorum onu da sizinle paylaşayım. Bir sabah saat 07.30, 08.00 civarında arabamla belediyeye giderken camiye bir bakıyım dedim, geldim camiye baktım sapsarı bir boya. Sordum Bilal nerde yok, Abdullah abi nerde yok, ikisi de evindeymiş. Onlar geldi buraya dedim ki burası böyle olmaz Allah güzeldir, güzel olanı sever. Burayı durdurun başka bir şey yapalım, başka bir şey düşünelim dedik ve böyle taş bir kaplamayla güzel bir şekilde de bu işi sonlandırmış olduk cami adına. Caminin diğer tarafı var arsanın 2 katına çıkarmış olduk arsamız 3700 metre civarında bir büyüklüğe kavuşmuş oldu. Hem caminin etrafını boşaltmış olduk, hem de burada ibadet için gelen kardeşlerimizin daha rahat edebileceği bir alanı böylece sağlamış olduk. Tabi burada iki şey var. Bunlardan birisi sizin caminin cemaati olarak, hayır sahibi, mal sahibi olarak vermiş olduklarınız. Esasında vermiş olmadınız daha büyüğünü almış oldunuz ama bugün biz öyle ifade ediyoruz. Allah’a bir borç verdiniz. Öbür tarafta mutlaka bunun ecri sizin önünüze gelecektir. Allah malları ve canlarını Cennet karşılığında satın almıştır diyor ayeti kelime de biz Müslümanlar olarak böyle inanıyoruz. Siz bunu yaptınız bizde sizin emanetçini, hizmetkârınız olarak işimizi iyi yapmaya çalıştık. Eğer bir İslam beldesinde, İslam topraklarında Müslümanlarla birlikte yaşıyorsak onların ibadethanesini bir belediye başkanı olarak en güzel şekilde yapmalıyız diye düşündük. Boşluklar ve yıkımını yapacağımız bina için şuana kadar cami için verdiklerimizde dâhil 3 Milyon TL bir kaynak kullandık. Abdesthane ve üzerinde ki kuran kursumuzun yapımıyla beraber toplamda buraya 4 Milyon TL’lik bir kaynağı ayırmış olacağız. Bu işler bir aşk işidir eğer yüreğiniz bir yöne doğru akmıyorsa, atmıyorsa o işleri de yapmak, yapabilmek mümkün değildir. Bizden bir şey istedikleri zaman gizli gizli verirdik. Yol yapabilirsin, park yapabilirsin ama cami yapamazsın. Eğer yaparsan belediye başkanı onu sana kişi borcu olarak zimmet olarak yazarım derdi kanun. Bir gün oturdular Ankara’da dediler ki bu camiler müminlerin, milletin camileridir. Burada harcanan paralarda milletin parasıdır. Öyleyse belediyeler cami de yapabilsin dediler. Ben dua ediyorum, duaya vesile olsun diye de her fırsatta söylüyorum bunu.” İfadelerini kullandı.

USLU:  GELECEK NESİLLERE
BIRAKACAĞIMIZ  TARİHİ BELGELERDİR
TBMM İdari Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, yapılan eserlerin geleceğe atılan mühür olduğunu dile getirdi. Uslu,“Camilerin mimarisini etrafını kendi kültürümüze uygun hale getirmek sadece vasıf işi değil bir de vizyon işidir. Çok sık kullanıyorum güzel bir söz var. Kim üzerine alınmak istiyorsa alınsın ki, göl kurbaları deryaları hayal edemez diye bir söz var. Büyük umutlar, büyük hayaller ancak ufku ve vizyonu olan insanlar tarafından gerçekleştirilir. Hükümetimizin Çorum’da yaptığı hizmetler bir çırpıda bir kalemde sayılamayacak kadar çoktur. Allah düşünenlerden, uygulayanlardan ve yapanlardan razı olsun. Bu yapılar bizim gelecek nesillere bırakacağımız önemli tarihi belgelerdir. Yani bu bölgenin ne kadar İslam ve Türk coğrafyası olduğunu, ne kadar kendi kültür ve medeniyetimize bağlı olduğumuzu gelecek nesiller, toprakları kazıyıp, arşivleri araştırarak değil bu eserlere bakarak öğrenecekler. Bunlar tarihe vurduğumuz mühürdür. Sizlerde tarihe tanıklık ediyorsunuz bugün. Camiler toplumun bütün gündelik ihtiyaçlarını giderebileceği merkezler olacak. Hükümetimiz camilerin şehir estetiğine uygun yapılması için bir karar almış ve belediyelerin bu konudaki ihtiyaçlarını çıkardığı yasayla gidermiştir. Sayın başbakanımız 8 Haziran’dan itibaren hükümetin önüne 10 maddelik bir ajanda koymuştur. Bu maddelerin bir tanesi de şehirlerin kendi kültürümüze uygun olarak yeniden imar edilmesi ve yeniden mimari bir güzelliğe ve estetiğe kavuşturulması için kendi kültürel yapımıza uygun bir kentleşmenin yapılması amacına yöneliktir. İnşallah bundan sonraki imari yapılanmalar bundan sonra kendi kültürümüze göre şekillenecektir. Böylece şehirlerimiz daha yaşanabilir, daha dizayn edilmiş ve daha güzel olacaktır” şeklinde konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...