28 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Okul Öncesi Şenliği Böyle olur

11267760_998755100144315_1864833509634785301_n11350451_998752580144567_6323098613492577003_n11257995_998753573477801_4480151308323000654_n11330006_10153310487448446_388057502489804316_n

Okul Öncesi Eğitime ivme böyle kazandırılır dercesine yapılan etkinlikte Mimar Sinan Ana Okulu  kusursuz sunumlar sergiledi. Cuma Pazarını Panayır yerine çeviren Öğretmenler, Öğrencileri ve mahalledeki çoçukları ile bizim mahalle Ana okulu kurarak     velilere unutulmaz bir ortam sundular.

Hafta boyunca okul öncesi eğitimin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Çorum’un çeşitli mahallelerinde anaokulları tarafından etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda ilk etkinlik Mimar Sinan Anaokulu ve Mehmet Akif Anaokulu işbirliği ile Cuma pazarı alanında gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında standları gezdik ve eğlendik. Geniş çerçeveden gözlemlediğimiz şenliğin hazırlık aşamasını merak ettik. Yapılan etkinliklerin ve standların ayrıntılarını Mimar Sinan Anaokulu Müdürü Semiha Ateş ile konuştuk.

Ateş, şenlik hazırlıklarına iki ay öncesinden başladıklarını belirterek, bu iki aylık sürede hem çok yorulduklarını, hem de çok eğlendiklerini söyledi. Şenlikte okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasının yanı sıra daha iyi anlaşılmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Ateş, “Bu düşüncemizin başarıyla sonuçlandığını düşünüyoruz. Çünkü okul öncesi eğitimle ilgili toplumda yanlış bir algı var. Maalesef okullarımız bir eğitim merkezi değil, çocuk bakım merkezi olarak düşünülüyor. Sanki çocuklar anaokullarında ve anasınıflarında sadece oyun oynuyorlar gibi bir inanış hakim. Oysaki bizim oyunlarımız bile çocukların bir şeyleri öğrenmesine, hem bedensel, hem zihinsel, hem de sosyal olarak gelişmesine hizmet ediyor. Bunu da düzenlediğimiz şenlikte oluşturduğumuz Bizim Mahalle Anaokulu ile ziyaretçilerimize göstermeye çalıştık. Burada kurduğumuz standlarla, sınıflarımızdaki öğrenme merkezlerini oluşturduk. Merkezlerimizde öğretmen arkadaşlarımız sınıf içerisinde yaptırdıkları etkinliklerden örnekler sundular. Okul öncesi eğitimin aslında sıkmadan, bunaltmadan, eğlendirerek öğretmek, çocukların bütün algılarını canlandırmak, onlara yaparak-yaşayarak-keşfederek öğrenme imkanı sağlamak ve çocukları ilkokula hazırlamak olduğunu anlatmaya çalıştılar” dedi.

Semiha Ateş, şenliğin hazırlık aşamasında velileri de sürece dahil ettiklerini vurgulayarak söyleşimizi derinleştirerek şu bilgileri bizimle paylaştı:

“Hazırlıklara başlarken velilerimizle toplantılar yaptık. Bu toplantılarda öğretmen arkadaşlarımız öğrenme merkezlerinin hazırlığı için velilerinden yardım istediler. Velilerimiz beklemediğimiz kadar büyük ilgi gösterdi. Merkezlerimizi hazırlarken en az masrafla en güzel görüntüyü yakalamaya çalıştık. Bunun için artık materyallerden yararlandık. Velilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız rehberliğinde Müzik Merkezi için davullar, tamtamlar, tefler, patapatlar, marakaslar, kastanyetler, bateri, piyano, amfi ve müzik çalarlar; Blok Merkezi için çeşitli ebatlarda bloklar ve yapı-inşa oyunları; Fen ve Matematik Merkezi için rakam ve kavram gelişimini destekleyen eğitici oyuncaklar; Kitap Merkezi  için kitap ağacı ve çocukların kendi kitaplarını oluşturabilecekleri şablonlar; Dramatik Oyun Merkezi için de buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak, fırın, kuklalar, kostümler, maskeler hazırladılar. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy Anaokulu’da sanat merkezini hazırladı. Burada da sınıf içerisinde yaptırdığımız sanat etkinliklerinden örnekler sunuldu.”

Şenlikte hazırlanan standlarda, Mimar Sinan Anaokulu öğretmenleri kendi sorumlulukları altındaki öğrenme merkezlerini ziyaret eden çocuklara eğlenceli ve öğretici dakikalar yaşattı. Müzik Merkezinde Zehra Gören ve Güllü Şahin rehberliğinde ritim ve şarkı söyleme çalışmaları yapıldı. Çocuklar arasında küçük yarışmalar düzenleyen Gören ve Şahin, yarışmaları kazanan öğrencilere merkezde kullandıkları müzik aletlerinden hediyeler verdi. Blok Merkezinde Türkan Turgut, Fatma Gerçekçioğlu ve Şirinay Yalvaç, çocuklara yapı-inşa oyunları ve bloklarla yapboz oyunları oynattı. Fen ve Matematik Merkezinde Derya Bence ve Esin Kocaoğlu, çocuklarla çim adam, rakam-nesne eşleştirme, balık tutma gibi çalışmalar yaptı. Kitap Merkezinde Zeynep İşler ve Esra Ayık, çocuklara kendi kitaplarını hazırlattı ve çocuklarla okuma çalışmaları yapıldı. Dramatik Oyun Merkezinde Aysun Bakbak ve Neriman Uyan, kukla gösterileri, evcilik oyunları, maske çalışmaları ile çocukların ilgisini çekmeyi başardı.

Buharaevler Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi de çeşitli kostümler giymiş öğrencilerini Okul Müdür Baş Yardımcısı Murat Ateş ile birlikte şenliğe göndererek, şenliğe renk kattı. Şenlikte Mimar Sinan Anaokulu velileri tarafından bir de kermes düzenlendi. Kermesten elde edilen gelirin şenlik giderleri için kullanılacağı açıklandı. Ayrıca Karagöz Hacivat gösterisi ve yerel sanatçılar tarafından verilen konserler de şenliğe renk kattı.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...