27 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Dedesli yine şenlendi

dedesli Çorum’da Dedesli Türkmen aşiretine bağlı 12 Türkmen Köyü’nün bir araya gelerek oluşturduğu ve 16 çevre köylerinde destek verdiği Dedesli Ovası Türkmen Köyleri Derneği tarafından organize edilen şenliğe her yıl binlerce vatandaş katılıyor. Şenlik, bu sene de yoğun bir katılımla yapıldı.

Büyük bir olgunluk içerisinde tamamlanan şenlik programı, Servet Seyfettin Mete’nin sunumunda gerçekleşti.

Bölgede yaklaşık 715 yıldır kutlanan ve son 15 yıldır geleneksel hale getirilen Dedesliovası Türkmen Şenlikleri’ne, Ankara’dan ve çevre illerden de katılım oldu.

Şenlikte halk müziği sanatçısı Gülcan Oktay, Çorumlu sanatçılar Ercan Aygün, Çicek Erdemir, Rasim Kopar ve Halil Bozkuş sahne aldı.

Katılımcılar, sanatçıların müzikleri eşliğinde zaman zaman duygulu, zaman zaman da hareketli anlar yaşadılar. Şenlik meydanında doyasıya halay çeken gençler, renkli görüntülere sahne oldu.

Şenlikte bölgeye özgü oyunlar da yeniden canlandırıldı. Köse gezdirme, deve çekme, kız kaçırma, atla gelin getirme ve takı töreni gibi binlerce yıllık geleneklerin yeniden canlandırıldığı şenlik ilgiyle izlendi.

Şenlikler sırasında gelin getirme törenine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile MHP Çorum Milletvekili Adayı Aybüke Topcubaşı Ekici de katıldı.

Şenliğe; CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Çorum Milletvekili Av. Tufan Köse, CHP Milletvekili Adayları; Muharrem Bozdoğan, Av. Dinçer Solmaz, Saim Topgül, CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere, Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, MHP İl Başkanı Bekir Çetin, Eski Devlet Bakanı ve Çorum Milletvekili Prof. Dr. Abdulhaluk Çay, MHP Milletvekili Adayları Vahit Kayrıcı, Aybüke Topçubaşı Ekici, Ali Akcan, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, HDP Milletcekili Adayları Melehat Üşüdür, MHP yönetim kurulu üyeleri, CHP Ankara-Mamak Belediye Meclis Üyesi Dilaver Eker, Aşdağul Belediye Başkanı Dursun Uzunca, Türk Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın, PANKOBİRLİK Başkanı İsmail Hakkı Melendiz, CHP İl Genel Meclisi Üyeleri Yıldız Bek, Burçin Solmaz Polat, CHP Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Tahtasız, Hacı Bektaş Veli Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, Çorum Şoförler Cemiyeti Başkanı Tahsin Şahin, Kahveciler Odası Başkanı Nesimi Özkubat, Hazır Elbiseciler Odası Başkanı Necati Şimşek, Pazarcılar Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz, Oto Tamircileri Başkanı Necmettin Uzun, Yayla Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hacı Odabaş, eski İl Genel Meclis Üyesi ve PANKOBİRLİK Başkanı Ahmet Pehlivan, CHP ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Dedesli Ovası Türkmen Köyleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırım ise davetlilerle yakından ilgilenirken, şenlik organizasyonunun başarıyla tamamlanmasını sağladı.

Şenlik, coşkulu olduğu kadar, olgunluk içinde geçti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şenlikte sanatçılar gün boyu müzik programı yaptı.

 

GÜNBOYU SUNUCULUK

Dedesli Ovası Türkmen Şenliklerinde gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Seyfettin Mete, şenliğin sunuculuğunu başarıyla gerçekleştirdi.

Sabahın erken saatlerinde şenlik alanında yerini alan Seyfettin Mete, şenliğe katılan vatandaşların meydanda yerini almasıyla birlikte etkinlikleri yönlendirmeye başladı. Sabahtan akşama kadar başarılı bir şekilde sunuculuk yapan Seyfettin Mete, zaman zaman da kendisini tutamayarak türkülere ve halaylara eşlik etti.

Seyfettin Mete, herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden, kırmadan, dökmeden sunuculuk yapmayı başardı. 

Düşünceni söyle, yorum yaz...