21 Mayıs 2015 Haber Yayın Tarihi:

Ekmekte ‘ ALİ CENGİZ’ oyunu

Fırıncı esnafı bir araya gelerek ekmeğin 1 TL’ye satılması kararını aldı. Bunun üzerine,  19 Mayıs’ta ekmek 1 TL’ye satışa sunuldu.
Bir türlü ayarı tutturamayan fırıncılar tekrar başa dönerek vatandaşın aklı ile oynamaya başladı. Maliyeti 65 kuruş civarında olan ekmeğin satış fiyatında bir türlü düzen sağlayamayan fırıncılar her güne, semte göre fiyat ayarlamaya başladılar.
1 TL’ye satılmasında anlaşmaya varan fırıncılar dün itibariyle ekmeği yeniden 50 ile 75 kuruş arasında satışa sundu.
Fırıncıların girdilerinin arttığı gerekçesiyle aldığı bu ortak kararın 1 gün sürmesi akıllarda bazı soru işaretleri de bıraktı.
Vatandaşlar önceki uygulanan zamların 1 ay kadar sürdüğünü, sonra tekrar eski fiyata inmesine alışık olduklarını söylediler. Öte yandan 1 gün süren bu zammın birden bire tekrar düşmesine akıl veremediklerini kaydettiler.
Ekmeğin tekrar 50 ile 75 kuruş arasına düşmesini de bazı vatandaşlar seçime bağlıyor.
Seçim nedeni ile fırıncılara baskı yapıldığı ve ekmeği düşürmeleri istendiği de başka bir iddialar arasında.
Yıllardır ilimizde arap saçına dönen ekmek fiyatlarının seçin sonrası tekrar artmasın da görüşler arasındaki yerini alıyor.
”ekmek zammını seçimden sonraya bırakın”’
İddia; Belediye başkan yardımcısı Turan Candan’ın fırıncı esnaflarını arayarak, ekmek zammını seçimden önce yapanları tehdit ederek, ” Seçimden önce zam yapan fırıncıları mahv ederim. ekmek zammını seçimden sonra yapacaksınız. Seçimden sonrada zam yapmayanları mahv ederim” dediği ileri sürüldü.
İddia doğru ise vatandaşın ve esnafın cebi ile uğraşanlara neden yasal işlem yapılmadığı ise yine vatandaşların sitemleri arasında yer alıyor.

Düşünceni söyle, yorum yaz...