9 Nisan 2015 Haber Yayın Tarihi:

Borç durdurma ve erteleme yasallaştı

BorçÇorum Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Muzaffer Yıldırım, Bağ-Kur ve tarım sigortalıları için borç dondurma ve silmenin yasalaştığını bildirdi.
İş yaşamıyla ilgili düzenlemeleri içeren neredeyse tüm çalışma hayatına da köklü değişiklikler getirildiğini ifade eden Yıldırım, “Borcu olan Bağ-Kur’lular ile ilgili; Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı halde, bu düzenlemenin yayımlandığı ayın sonu itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu prim borçlarını 3 ay içinde ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulacak.
Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek. Sigortalılıkları durdurulanlardan, ilgili kanun uyarında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları yeniden başlatılacak. Daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde, sigortalılık sürelerinin tamamı ihya edilecek. Sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1 Ocak 2012’den, bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmayacak” dedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...