Haber Yayın Tarihi:

Bağcıdan kafa karıştıran açıklama

59c0f4c2-2d4b-442e-9572-2b279df942e111111111111111

Çorum Pankobirlik kurumunda yolsuzluk iddiaları üzerine kısa bir açıklama yapan AKP Çorum Milletvekili Bağcı, kendilerinden açıklama beklentisi içerisinde bulunanları şok edici bir açıklama geldi. Bağcı konu ile ilgili açıklama bizim değil PANKABİRLİK  yöneticilerinin görevidir dedi.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı ve Çorum Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cahit Bağcı, bugün bazı internet gazetelerine yansıyan S.S Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Bağcı, “Bugün Çorum gazetelerine yansıyan Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi (PANKOBİRLİK) hakkındaki bazı iddialar ve Kooperatifin içinde bulunduğu durum hakkında bir değerlendirme ve açıklama yapmamız beklentisi verilmiştir. Bilindiği üzere PANKOBİRLİK 1163 sayılı Kooperatifler Kanununa göre faaliyet gösteren tüzel bir kişilik olup tüm faaliyetleri ve harcamaları hem kendi denetim kurulunca hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve PANKOBİRLİK Genel Müdürlüğünce denetlenmekte ve varsa denetimlerde tespit edilen hususlar yönetim kuruluna yazılı olarak bildirilmekte ve gerekli tedbirlerin alınması talep edilmektedir.

Kamuoyuna yansıyan iddialara cevap verme yükümlülüğü hiç kuşkusuz Çorum Pankobirlik yönetim kurulunun sorumluluğundadır. Ancak binlerce pancar üreticisinin üyesi bulunduğu ve geçimlerinin pancar tarımından sağlayan çiftçiler ve vatandaşlarımız adına durum hakkında PANKOBİRLİK Genel Müdürlüğünden bir bilgi talep edilmiştir.

Alınan bilgiler çerçevesinde Pankobirlik Teftiş Kurulu tarafından yapılan incelemeler çerçevesinde bazı iç işlemlerle alakalı olarak Çorum Pancar Üreticiler Kooperatifi hakkında Çorum Cumhuriyet Savcılığınca bir soruşturma başlatılmıştır. Yargıya intikal etmiş bir husus hakkında bizim bir değerlendirme yapmamız söz konusu olamaz.

Yargının bir an önce soruşturmasını tamamlayarak iddia edilen ve teftiş kurulunca tespiti yapılan hususlarda bir karara bağlanması gereği ortadadır. Durum kamuoyunun bilgisine saygıyla duyulur.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...