Haber Yayın Tarihi:

“20 YILLIK ÖĞRETMENLER AİLELERİNDEN KOPARILDI”

Eğim senEğitim-Sen Çorum Şubesi, norm kadro adı altında ilçelere gönderilen öğretmenler için yargıya başvurmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili dün sendika binasında bir basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk, “Çorum Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir skandala imza attı. Onlarca öğretmenimizi norm kadro adı altında resmen sürgün etti. Sorun çözme adına ortaya çıkarılmış bir yönetmelik Türkiye’de binlerce ilimizde yüzlerce öğretmeni, binlerce öğrenciyi ve ailesini mağdur etmiştir. Bu yönetmelik tedavülden bir önce kaldırılmalıdır” diyerek, Aralık ayında 358 norm fazlası öğretmen ilan edilirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün neden 311 norm ataması yaptığının merak edildiğini ifade etti. Öztürk, Çorum’da 85 öğretmen 30 Ocak 2012 Çarşamba günü itibariye ilçelere ve köylere sürgün edildiğini bildirdi.
Öztürk, “Eğitim Sen olarak, resen atama altında yapılan bu sürgünleri kabul etmiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Çökmüş olan, işlevsiz hale gelen, son kullanma tarihi biten norm kadro yönetmeliği uygulanamaz” dedi.
“ÖZRÜ KABAHATİNDEN
BÜYÜK DEDİRTEN AÇIKLAMA”
Çorum Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinde 30.01.2013 günü yaptığı açıklamada ‘Ataması resen yapılan norm kadro fazlası öğretmenlerimizin ilişik kesme işlemleri hizmetin gereği, kamu yararı ve öğretmen ihtiyaçları da gözetilerek ilgili kurum ve ilçe milli eğitim müdürlükleri arasında koordine kurulmak suretiyle ikinci yarıyıl sonunda da gerçekleştirilebilecektir’ ifadelerini kullandığını kaydeden Öztürk, “Oysaki kurumların norm sayıları belirlenirken kamu yararı, hizmetin gerekleri ve öğretmen ihtiyaçları değerlendirilerek belirlenmesi gerekirken Milli Eğitim Müdürlüğü bu kritere uymadığını kendi ifadeleri ile dile getirmiştir.
Nasıl ki cunta anayasasın bugün işlevsiz ise, norm kadro yönetmeliği de bu derece işlevsizdir. 1999 yılında “dengeli bir öğretmen dağılımı gerçekleştireceğiz” diyerek çıkarılan yönetmelik bugün dengesizliğin kendisine dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.
“MİLLİEĞİTİM, MİLLİ EZİYET BAKANLIĞI’NA DÖNÜŞTÜ”
Türkiye’de son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı kadar kendi personelini değersizleştiren başka bir kurumun bulunmadığını dile getiren Eğitim Sen Şube Başkanı Öztürk, açıklamasında şunları ifade etti:
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış uygulamalarının bedelini öğretmen, öğrenci ve veliler olarak ödemek zorunda değiliz. Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eziyet Bakanlığına dönüşmüştür.
Bakanlığın 4+4+4 eğitim fiyaskosu ile Türkiye’de 70 bin öğretmeni norm fazlası durumuna düşürüldü. MEB`in sorun çözme adına attığı her adımda yeni problemler yaşayan öğretmenler neredeyse gün aşırı okul değiştirir duruma geldi. Memleketin bütün illerinde haftalık olarak “norm kadro öğretmen sürgünü” yaşanıyor.
“ÖĞRETMENLER, OKULLARINDAN
VE ÖĞRENCİLERİNDEN KOPARILDI”
Okulların açıldığı Eylül ayından bugüne Çorum’da 4 defa norm güncellenmesi yapıldı. Öğretmenlerimiz okullarından öğrencilerinden koparıldı. Aile yaşamları alt üst edildi. Öğretmenlerimiz bir kez daha mutsuz ve huzursuz edildi. Oysa şu anda sürgün ettiğiniz bütün öğretmenlerimizin sınıfları ve öğrencileri vardır. Buradan bu sürgünleri gerçekleştiren başta Milli Eğitim Müdürüne sesleniyoruz. Okullar açıldığında öğretmenlerini sınıfında bulamayacak öğrencilere bir cevabınız var mı? Dönem ortasında sınıfları ve öğretmenleri değişecek binlerce öğrenciye ve onların velisine verecek bir cevabınız var mı? Dünyanın hangi ülkesinde 3 ayda 4 defa norm belirlenir?
“YASA VE YÖNETMELİKLERİ HİÇE SAYIYORLAR”
Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri” başlıklı 41. maddesi 1. fıkrasına göre norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde öğretmenlerin özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanması gerekirken özrü durumlarını dikkate almadan sürgünlerini yapmıştır. Oysaki Valilik ve İl Mili Eğitim Müdürlüğü yaptığı bu sürgünleri Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41.md. göre değerlendirmiş oysa ki aynı yönetmenliğin 37. Md. Öğretmenlerin ataması yapılırken dikkat edilmesi gereken özür durumlarından bahsedilmiş olup öğretmenlerin özürlerinin bulunduğu yerleşim yerlerinin dışında görevlendirilmelerine uygun görmemiştir. Yönetmelikler uygulanırken parça parça değil bütünlüklü bir değerlendirme yapılmalıdır. Hukuk devletinin gereği budur.
Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde bütün yetkililer öğretmenleri mağdur etmeyeceğiz demişlerdi. Yetkililer “ istek dışı res’en atama yapmayacağız” demişlerdi. Şimdi ne oldu? Ne değişti? Onlarca öğretmen resmi olarak sürüldü. 20 yıllık öğretmenler; öğrencilerinden, eşlerinden, çocuklarından koparıldı. Bu anlamda Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü res’en atamaları yapmamışken, Çorum İl MEM neden res’en atama yapmıştır. Ülkemizde birçok il res’en atama yapmışken Çorum İl MEM neden res’en atama (sürgün) yapmıştır. Çorum, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir il değil mi? Bu çifte standart ortadan kaldırılmalıdır.
“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”
Sonuç olarak ilimizde gerçekleştirilen Anayasanın eşitlik ilkesini çiğneyen, yasa ve yönetmelikleri hiçe sayan bu yaklaşıma karşı şubemiz hukuki süreç başlatacaktır. Çorum Eğitim Sen Şubesi olarak üyelerimizin ve mağdur olan bütün öğretmenlerimizin yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...