Haber Yayın Tarihi:

Gönüller ‘CEM’ oldu


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Muharrem ayı nedeniyle geleneksel hale gelen aşure gününü bu yıl da düzenledi. Protokol üyelerinin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği aşure dağıtımı güzel görüntülere sahne oldu.
Vali Yardımcısı Zülkarnin Öztürk, Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı aşure dağıtım programının açılış konuşmasını Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Nurettin Aksoy yaptı..
Aksoy, konuşmasında günün anlam ve önemine işaret ederek, Muharrem ayında yaşanan acıyı ifade etti.
Nurettin Aksoy, Muharrem ayının iyi ile kötünün, karanlık ile aydınlığın savaşı olduğunu dile getirdiği konuşmasında, “Bu savaşta bedeninin yok olmasına rağmen, kazanan İmam Hüseyin olmuştur. Hz. Muhammed’in nesli Zeynel Abidin ile devam etmiştir. Biz acılarımızı katliamları yüreğimizdeki kini, nefreti bir tarafa bırakarak, matemi yas olarak ibadete dönüştürdük. Bizim orucumuz 15 gündür. 3 gün masum pak ebal Müslüm çocuklar, 12. Gün 12 imamlar aşkına bizler aç kalmakla oruç olmadığını, orucun bedenle, yüreğiyle, düşünce ve davranışladır.
Eğer Kerbela da can acısını, susuzluğu, evlat acısını, Yakup Peygamberin hasretini, Eyübün can yanışını, sabrını hissetmiyorsak oruç değiliz. 12 gün oruç bitmedikçe aşure kaynamaz. Özellikle 10. Günü İmam Hüseyin’in şehit olduğu gün, barış ve kardeşlik adına yapılan bazı aşureler bizi incitiyor.” dedi.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanının ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ankara Şube Başkanı Ercan Geçmez de günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından Ahmet Madak’ın sazı eşliğinde türküler söylenip semah dönüldü. Aşure duasının ardından tüm davetlilere aşure ikram edildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...