Haber Yayın Tarihi:

Ehli Beyt’te matem hüznü

Çorum Ehli Beyt Vakfı tarafından düzenlenen ‘Aşura Matem Töreni’ dün gerçekleşti.

Ehli Beyt Camii’nde düzenlenen programa Ehli Beyt Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Hz. Hüseyin’in şehadetinin 1373. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programı Kamil Özduyucu sundu.

Mahmut Kalenui’nin Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye gelen Ehli Beyt Camii imamlarından Ali Üremiş, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Hz. Hüseyin’in hayatından kesitler sunan Ali Üremiş, Hicri 61. yılda meydana gelen Kerbela hadisesinden bahsetti. Üremiş, “Kerbela, 1400 yıldır kanayan bir yara” dedi.

‘Ehlibeyt’ kelimesinin torunları da dahil olmak üzere Hz. Peygamber’in ailesini ifade ettiğini anlatan Üremiş, “Aşura Günü’nde Ehli Beyt’i dua, rahmet ve göz yaşlarıyla anıyoruz” diye konuştu.

Kerbela’a şehit düşen Hz. Hüseyin’in zalimler karşısında boyun eğmeyen bir kahraman olduğunu vurgulayan Üremiş, “Allah, zalimlere lânet etsin” diyerek matemlerinin kabul olmasını diledi.

Üremiş’in ardından kürsüye gelen Cansel ve İsmail Balaban ‘Kerbela Dendiğinde’, Nurhak Kolbüken ‘Kerbela Yiğidi Ali Ekberim’, Havva-Kübra Evci ‘Kerbela’nın Hikmeti’, Pınar Deveci ‘Ben Kerbelayım’, Barış Keskin ‘Kimdir Hüseyin’ adlı şiirleri okudular.

Elmas Kolbüken’in ‘Aşkın Namazı’, Bektaş Keskin ‘Harabedeki O Gece’ adlı makaleleri okunduğu programda ‘İmam Hüseyin’in Son Namazı’ ile ‘Zeynep Eğilmez’ adlı sinevizyon gösterileri sunuldu.

Akın Caba’nın Kerbela’yı anlattığı programda kapanış konuşması ve mersiyeyi ise Özgür Arapoğlu yaptı.

Furkan Tunçel, Ümit Kolbüken, Muhammed Ali Arapoğlu ve Altan Demir’in sinezen adlı hüzün gösterisiyle devam eden program dualarla sona erdi.

Program sonunda katılımcılara, Kerbela şehitleri ruhuna ihsan olarak pide ve ayran ikram edildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...