Haber Yayın Tarihi:

‘Amerikalılara Ders Verecek Düzeydeyiz’


Çorum Emniyet Müdürlüğü görevine yaklaşık 2 ay önce atanan Halil İbrahim Doğan, ilimiz yerel ve ulusal basını ile biraraya geldi. Polisevi’nde önceki gün yapılan buluşmada konuşan Doğan, ilimizde son zamanlarda güzel çalışmalara imza atıldığını belirtti. Emniyet Teşkilatı’nın teknolojiyi yakından takip ettiğini belirten Doğan bir çok konuda ABD Polisi’ne bile ders verecek düzeyde olduklarını dile getirdi.

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü görevine kısa bir süre atanan Halil İbrahim Doğan, yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltıda buluştu.
Çorum Polisevi’nde önceki gün gerçekleşen kahvaltıya İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan’ın yanı sıra Emniyet Müdür Yardımcıları Uğur Gün, Adem Yüce, Hasan Yiğit ve Hüseyin Yıldırım, Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri, ulusal ve yerel basının temsilcileri katıldı.
Kahvaltı sonrasında basın mensupları ile sohbet ederek yaptıkları çalışmaları anlatan Doğan, onlardan gelen soruları da yanıtladı. Emniyet Müdürü Doğan, basın mensuplarına bundan önce olduğu gibi bundan sonrada gerekli çalışma ortamlarının sağlanacağını bildirdi.
Bazı basın mensuplarının yaşanan çeşitli sorunları Doğan’a aktarması üzerine, “Basın da bir nevi kamu görevi yapmaktadır. Basın mensuplarının olaylarda karşılaştıkları sorunların giderilmesi için gerekenler yapılacaktır. Bu konularda arkadaşlarımızla gerekli görüşmeleri yapacağız” dedi.
Basının özgürlüğüne inançlarının tam olduğunu söyleyen Doğan, halkın ulusal kadar yerel basını da takip ettiğini anlatarak “Dolayısıyla sizlerin de doğruluk, dürüstlük ve tarafsız yayıncılıktan taviz vermeyeceğinize inanıyoruz. Polis görev yaparken, bir olaya müdahale ederken, orada kamu görevini yapan basın mensuplarının da can ve mal güvenliğinden sorumludur. Basınımıza yapılacak bir saldırıya göz yumulmaz, gereği yapılır”
Bitlis’ten geldiğini hatırlatarak Çorum’un Türkiye’nin en huzurlu ve güvenli illerinden biri olduğunu dile getiren Doğan, “Çorum’da terör olayları yoğun yaşanmıyor ancak Çorum’un da bazı hassasiyetleri bulunuyor. Buna dikkat edeceğiz. Ayrıca basının her zaman doğru bilgiyi en şeffaf şekilde alarak topluma yansıtmasından yanayız” dedi.
Son haftalarda Çorum’da bir cinayet başta olmak üzere bağlara ve inşaatlara giren hırsızlık şebekesinin yakalanması ve bir akaryakıt şebekesinin çökertilmesi olmak üzere bir çok başarılı çalışmalara imza atıldığını belirten Doğan, 1990’lı yıllardan sonra Emniyet Teşkilatı’nın sürekli kendini geliştirdiğini, işkence veya kötü muamele gibi olayların artık olmadığını, olay yeri inceleme başta olmak üzere dünyada kullanılan tüm araç gereçleri Türk Polisi’nin de kullandığını, hatta bazı konularda Amerikan Polisi’ne bile ders verecek düzeye ulaştıklarını dile getirdi.
Doğan, emniyet olarak vatandaşın güvenliğini ve huzurunu sağlamak için çalıştıklarını belirterek, “Emniyet olarak her türlü ihbarı değerlendirmekteyiz. Vatandaşlarımız, iş adamlarımız, anne-babalar, öğrencilerimiz ve esnaflarımız gayet rahat olsun. Yasal sınırlar içerisinde hiçbir suç karşılıksız kalmayacaktır. Hiçbir yasa dışı olaya ne izin verilecektir, ne de göz yumulacaktır” şeklinde konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...