20 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Eskice’de “Birleşme Referandumu” bugün

Eskice köylüleri referanduma gidiyor. Çorum Merkez ilçeye bağlı Eskice Köyü, Konaklı Belediyesi’ne bağlanmak için yarın referandum yapacak.
2013 yılı Ekim veya Kasım ayı içerisinde yapılması gündeme gelen yerel seçimlere köy olarak girmek istemeyen nüfusu 2 binin altındaki beldeler, çevre köyleri mahalle olarak bağlamak için yoğun çaba gösteriyor. Bu kapsamda merkeze bağlı Eskice Köyü de yarın 636 seçmeni ile birlikte Konaklı’ya bağlanmak için referanduma gidecek.
Kanun gereği, oy kullananların yarıdan bir fazlası ‘Evet’ oyu kullanırsa Eskice Köyü, Konaklı’nın mahallesi olacak. Bin 141 nüfuslu Konaklı’ya 2 kilometre uzaklıkta olan 876 nüfuslu Eskice böylece belediyenin kapanmasına da engel olacak. Konaklı Belediye Başkanı Ahmet Şentürk, belediyenin kapanmaması için köylülerden destek istedi.
Şentürk, “Konaklı Beldesi’nin köye dönüşmemesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Eskice Köylü seçmenlerimizde yarın referanduma evet derlerse beldemiz kapanmayacak. Eskice Köyü birleşmeden sonra beldemizin bir mahallesi olacağı için artık bütün sorunlarını belediye olarak bizler çözeceğiz. Yarım kalan yatırımlar en kısa sürede tamamlanacaktır. Eskice köylülerden oylarını demokratik şekilde kullanmanızı istiyorum. Karar sizindir” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...