15 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

“AKP ÇALIŞANLARI AÇLIĞAMAHKUM ETTİ”

Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı Türk Eğitim-Sen üyeleri, istişare toplantısında buluşarak yapılan ve yapılması planlanın çalışmaları değerlendirdi.
Cumartesi günü Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nde yapılan toplantıya; Kamu-Sen İl Başkanı ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Alparslan, yönetim kurulu üyeleri, ilçe temsilcileri ve üyeler katıldı.
Toplantıda konuşan Şube Başkanı Mahmut Alparslan, sendika olarak hem 2011-2012 yetki sürecini değerlendirmek, hem de 2012-2013 yılında neler yapılacağını istişare etmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini belirterek, “Her yıl daha da yukarıya taşıdığımız bu bayrağı nasıl en zirveye taşıyacağımızı görüşerek istişare etmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.
İktidarla kol kola hareket eden, çalışanın, memurun hakkını savunamayan sendikaları eleştiren Alparslan, “Siyasi iktidarın kamu çalışanlarını yok sayarak açlığa ve sefalete karşı mahkum etme gayretleri karşısında iş bırakma eylemine dahi katılma kararı alamayan, meydanlara inmek yerine ağababalarının eteği altına sığınan bu yandaş anlayış maalesef bu gün kamu çalışanların yaşadığı sorunların başlıca sebebidir” şeklinde konuştu.
Alparslan, konuşmasında şu konulara değindi:
“Allah’a şükürler olsun tam on yıldır her gün daha da yükseğe taşıdığımız sendikamızda geçen yıl da %10’un üzerinde artış sağlayarak 1704 olan üye sayımızı 1845 ulaştırdık. Birilerinin siyasi iktidarların koltukları altına sığınarak tüm bürokrasinin yandaş ve devşirilmiş kadrolarının mevcut siyasi iktidara yaranma gayretiyle bir sendikacıdan daha gayretli, bir siyasetçiden daha istekli bir şekilde üye çalışmalarına katılarak malum sendikaların her türlü faaliyetinde boy göstererek arzı endam etmelerine, başbakan yardımcılarından başbakanlarına kadar her türlü tarafgirliklerine rağmen Türkiye Kamu-Sen teşkilatlarının onurlu ve şerefli mücadelesini asla sekteye uğratamamışlardır.
Türkiye Kamu-Sen’in ilkeli önceliğini memur ve memurun sorunları olarak önceleyen duruşu her zaman doğru ve hak olan savunan yaklaşımı bizlerin her gün büyümesinin en önemli sebeplerindendir.
Siyasi iktidarın kamu çalışanlarını yok sayarak açlığa ve sefalete karşı mahkum etme gayretleri karşısında iş bırakma eylemine dahi katılma kararı alamayan, meydanlara inmek yerine ağababalarının eteği altına sığınan bu yandaş anlayış maalesef bu gün kamu çalışanların yaşadığı sorunların başlıca sebebidir.
Kamu çalışanları yavaş yavaş sözleşmeli hale getirilirken, çalışanların iş güvencesi ortadan kaldırılmaya çalışılırken, seslerini çıkaramayanlar, maalesef yetkilerini kötüye kullanarak doğalgaza %60, bezine %30, elektriğe %40’a varan zamlar yapılırken kamu çalışanlarını % üçlük zamlara evet diyerek bugünkü mağduriyetine sebep olmuşlardır. Kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmeyecekleri iddiası ile gelenlerin son zamlardan sonra acaba bunu söylerken yüzleri kızarmayacak mı?
Bu siyasi iktidar kurulduğu günden bu yana kamu çalışanlarına yokluk, fakirlik ve haksızlıktan başka bir şey getirmemiştir.
Kendi devletinin memurunu halka şikayet ederek değersizleştirmeye başarısızlığın sebebini kamu çalışanlarına ödenen maaşlara bağlayan şark kurnazlığına kaçmıştır. Ancak kamu çalışanlarının her geçen yıl gayri safi milli hasıladan aldıkları azalan payları yüzlerine tokat gibi çarpmıştır.
Eğitim çalışanlarımız ve öğretmenlerimiz artık kamu çalışanları arasında en az ücret alan, buna rağmen bakanlık ve hükümet yetkililerince aşağılanan ve horlanan bir kitle haline gelmiştir.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...