10 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

SAĞLIKTA ÇORUM YERİNİ ALMAYA BAŞLADI

Hitit Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Musa Zorlu, düzenlediği basın toplantısıyla hastane bünyesine kazandırılan 4 ayrı ünite ve cihazların tanıtımını yaptı. En büyük hedeflerinin Çorumlu hastaların büyükşehirlere sevkinin sona erdirilip, Çorum’da sağlıklarına kavuşturulması olduğunu açıkladı. Devrim niteliğinde adımlar atılan hastanede, İnfertilife Kliniği (Kısırlık ve Menopoz Tedavisi), Fototerapi (Cilt Hastalıkları Tedavisi), Periton Diyalizi (Böbrek Hastalıkları Tedavisi) ve KKKA tedavisinde büyük kolaylık sağlayan trombosit ayrım cihazı hizmete girdi.

Anjiyo Ünitesi çok yakında hizmette
Hitit Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Musa Zorlu, Anjiyo üniversitesi ile ilgili son noktaya gelindiğini, çok kısa bir zaman içerisinde hizmete girecek ünite ile Çorum’da sağlık alanında bir devrin kapanıp, yeni bir devrin açılacağını müjdeledi.

Cilt hastalarına büyük müjde
Hitit Üniversitesi Araştırma Hastanesi Cildiye Bölümü’ne Fototerapi Ünitesi kuruldu. Cilt Uzmanı Dr. Emine Sabancılar’ın tanıtımını yaptığı Fototerapi Cihazı ile vitiligo, sedef, atopik, dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisi Çorum’da yapılabilecek.

Cilt hastalıkları tedavilerinin Ultraviole A ve B ışınları aracılığı ile yapıldığı Fototerapi Cihazı, cilt hastaları için büyük bir umut oldu.

Hastane Başhekimi Opr. Dr. Musa Zorlu ile birlikte, cihaz hakkında basın mensuplarına bilgi veren Cilt Uzmanı Dr. Emine Sabancılar, haftanın üç günü ışın seanslarının uygulanacağı hastaların, sürekli bir tedavi gerektirdiği için şehir dışında tedavi şansı bulamadığını, özellikle ilk üç aylık seanlarla birlikte hastalığın seyri ve sonuçlarının test edilerek, alınan olumlu sonuçlara göre tedavi sürecinin ikinci aşamasına geçileceğini kaydetti.

Dr. Emine Sabancılar, ışığa duyarlı ilacı ağız yoluyla alan hastanın, cihaz kabinine girerek tedavi sürecine başladığını belirterek, “Fototerapi, belirli bir dalga boyunda yapay olarak üretilmiş güneş ışığı kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavide kullanılan ışık (Ultraviole A ve B) iyonize radyasyon olmayıp, kontrollü güneş ışığı uygulaması anlamına gelmektedir.” dedi.

Bir kaç saniyelik uygulamalarla birlikte, hastanın durumuna ve hastalığın tepkisine göre bu sürenin artırılabildiğini kaydeden Sabancılar, pazartesi, çarşamba ve cuma günü olmak üzere haftada üç günlük tedavi seanslarının uygulanacağını da sözlerine ekledi.

Tedaviye başlamadan önce hasta üzerinde çeşitli tetkik ve araştırmaların yapılarak, olası yan etkilerin ve olumsuzlukların da önüne geçileceğini hatırlatan Sabancılar, Puva cihazı ile birlikte, pek çok hastanın sağlığına kavuşmasının önünün açılmasının mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Bakanlığın özel izniyle KKKA için acil müdahale Çorum’da yapılacak
Sağlık Bakanlığı’nın özel izni ve hastaneye verdiği özel yetki ile alınarak, kullanımına başlanılan Aferez Cihazı, özellikle KKKA hastaları başta olmak üzere, her türlü kan ürününü ayırabilen teknoloji harikası cihaz olarak, pek çok hastalığın tedavisinde öncü olacak.

Başhekim Musa Zorlu, KKKA hastalarına verilmesi gereken trombositlerin gönüllü bağışçıların kan bağışlarıyla hemen elde edildiğini, gönüllü bir kan bağışçısının 3 ayda bir kan verebilme şansı bulunurken, trombosit bağışçılarının 48 saat arayla kan bağışı yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Zorlu, yeni cihazın tüm bu özelliklerinin yanısıra, sürekli gelişim gösteren kök hücre tedavilerinde de kullanıldığını, cihaz sayesinde çok ciddi hizmetlerin verileceğini söyledi.

Kısırlık ve menopoz artık sorun olmayacak
Hizmet alt yapısı ve eğitim sertifikalarını tamamlayan İnfertilite Polikliği ile birlikte çocuk özlemi çeken aileler ve menopoz dönemine giren hastalar dertlerine çare bulacak.

Opr. Dr. Ümit Görkem ve Opr. Dr. Pınar Yıldırım’ın sorumluluğunda hizmet verecek olan birim hakkında bilgi veren Başhekim Musa Zorlu, Klinik felsefesiyle hizmet verildiğinin altını çizerek, “Hastalarımız ilgili birime geldiğinde, doktorunun olmaması nedeniyle tedavisi asla yarım kalmayacak. Özel takip ve dosyalama sistemi ile desteklenen birimimiz hizmetlerine en üst düzeyde devam edecek.” dedi.

Gizlilik esasının önemine de vurgu yapan Zorlu, hastane bilgi sisteminden ayrı olarak dizayn edilen ve tamamen Üreme Endokrinolojisi-Menopoz-İnfertilite Polikliniği’ne ait olan, sadece bölüm yetkililerinin girebileceği bir sistemle bilgilerin gizli tutulacağını ifade etti.

Evli çiftlerden yaklaşık %15’ini ilgilendiren kısırlık tedavisinde çok önemli aşamalara kapı açan yeni sistemle birlikte, tüp bebek kliniği çalışmalarının da alt yapısının hazır hale geleceğinin müjdesini verdi.

Diyaliz hastaları cihaz tutsaklığından kurtuluyor
Periton Diyalizi Ünitesi’ni de hizmete sunan Hitit Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde, diyaliz hastalarının sevk sorununa ve makineye bağlı devam eden tutsaklıklarına son verilecek.

Ağırlıklı olarak Ankara ve Samsun’a giden hastaların Periton Diyalizi yöntemiyle, sadece ayda bir kez hastaneye gelerek, kontrolünü yaptıracağı kaydedildi.

Diyaliz hastaları Sait Yılmaz ve Ahmet Serin’in de katıldığı tanıtım toplantısında, hastalar da görüşlerini bildirdi. “Sürekli Ankara’ya gitmek hem sağlık açısından hem de okonomik açıdan dayanılmaz bir yük getiriyordu. Çok şükür artık tedavimizi kendi memleketimizde yaptırabileceğiz.” diyen diyaliz hastaları, Başhekim Musa Zorlu ve Dr. Sultan Özkurt’a teşekkür etti.

Periton cihazının en büyük özelliğinin, hastanın günlük yaşantısına kesintisiz devam etmesini sağlaması olduğu ifade edildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...