5 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Baksırcılık kursiyerlerinin sertifika sevinci

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ile Bakırcılar ve Kalaycılar Odası işbirliğinde 05 Haziran – 29 Ağustos 2012 tarihleri arasında açılan “Zamana Direnen Zanaat Bakırcılık” isimli bakır işleme kursunun sertifika töreni yapıldı.
Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ÇESOB) yapılan törene İŞKUR İl Müdürü Zafer Eyvaz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Osman Yüzgenç, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ile Bakırcılar ve Kalaycılar Odası Başkanı Bilal Çetin katıldı.
Kursa katılan 12 kursiyerin çok istekli olmaları ve işe önem vermelerinden mutlu olduğunu dile getiren Bilal Çetin, “Kurs boyunca kursiyerlerimiz arasında ayrım yapmadık. Ayrıca kurs ücretleri de verildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Osman Yüzgenç ise Bakanlık Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğünün her yıl unutulmaya yüz tutmuş el sanatları konusunda kurslar açtığını dile getirerek, “Biz bu tür kurslarda kursiyer bulmakta zorluk yaşıyorduk. “Zamana Direnen Zanaat Bakırcılık” kursu için Bakırcılar ve Kalaycılar Odasına başvurduk. Onlarda bize yardımcı oldular. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde kaydetti.
İŞKUR İl Müdürü Zafer Eyvaz da 1970’li yıllarda Bakırcılar arastasında çekiç sesleriyle yürüdüklerini ancak şimdi çekiç sesi duymadıklarını dile getirerek, “Bilal Çetin bize bu projeyle geldi ve bizde çok mutlu olduk. Güzel işler çıkardık. Kursiyerler bu kurs sayesinde meslek sahibi oldular. Bu tür mesleklere destek olmaya hazırız. Kursiyerlerimizin bundan sonra da İŞKUR’un açacağı girişimcilik kurslarına katılmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç kursiyerlere tavsiyelerde bulunarak teknolojiyi yakından takip etmelerini istedi.
İŞKUR’a verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Kılıç, “Bu tür destekler daha fazla aşk ve şevkle çalışmamıza neden oluyor. Kursiyerlerimizin şimdi sertifikalarını veriyoruz inşallah sonrada vergi levhalarını ve oda kayıtlarını veririz” şeklinde belirtti.

Düşünceni söyle, yorum yaz...