4 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Meclis’te önerge tartışması


İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı üçüncü toplantısında “çoğu önergeler gereksiz” tartışması yaşandı.
Mustafa Eker yönetiminde dün gerçekleştirilen İl Genel Meclisi Toplantısı’nda gündem maddelerine geçilmeden önce MHP’li Celal Güngör tarafından araştırma, kazı ve sondaja kimin yetkili olduğu, bu izinlerin nasıl alındığı, kazı yapamayacak kişilerin araştırılması için önergesi ele alındı.
Gündem maddesi ile ilgili üyeleri bilgilendiren Güngör, konunu ilimiz açısından da önemli olduğuna inandığını ve bu nedenle bu önergeyi verdiğini açıkladı.
CHP’li Haydar Erdem ise komisyon üyelerinin sürekli kendi komisyonları ile ilgili gereksiz önergeler verdiğini ifade ederek bu önergenin komisyona sevk edilmesine gerek olmadığı fikrini ortaya attı. Bu sözün üzerine Güngör de önergesinin gereksiz rastgele hazırlanmış bir önerge olmadığını ve gerekli kanunlardan da yararlanarak ilimiz için yararlı olacağına inandığı bir önerge verdiğini bildirdi.
Önergenin gündeme alınıp alınmaması daha sonra Meclis Başkanı Eker tarafından oya sunuldu. Oylama sonucunda ise oybirliği ile komisyona havale edildiği belirtildi. Haydar Erdem buna da itiraz ederek kendilerinin kabul etmediği bir maddenin oybirliği olamayacağını savundu. Ancak Eker de CHP grubunun el kaldırmadığını, dolayısıyla çekimser olarak oybirliği denildiğini açıkladı. Ancak ısrarlar üzerine yeniden oylama yapıldı. Bu kez CHP’li 3 üyenin elleri havaya kalktığı için madde komisyona oy çokluğu ile havale edilmiş oldu.
Tartışmanın ardından ise gündem maddelerine geçildi. Osmancık’a bağlı Çatak ve Ağıroğlan köylerinin yerleşik alan ve civarının incelenmesi ile ilgili maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken, Komisyon Başkanı Mehmet Uzun da Kargı’ya bağlı Arık, Bademce ve Yağcılar Köyü hakkında hazırladıkları raporu üyelerin bilgisine sundu. 3 köyün yerleşik alan ve civarı da kabul edildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...