2 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

HOBİDEN VALİLİK ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

“Sarmaşa neden hedef seçildi”
Sarmaşa mevkiinde bulunan hobi bahçelerinin sahipleri, dün Valilik önüne gelerek basın açıklamasında bulundu.
Osmancık Yolu Sarmaşa Mevkii’ndeki Hobi Bahçesi sahipleri dün Valilik Binası önünde basın açıklamasında bulunarak, İl Özel İdaresi’nin “8 Ekim’de yıkımlara başlayacağız” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.
Valilik Binası önünde Hobi Bahçesi sahipleri adına konuşan Fatma Çakır, hobi bahçelerinin yıkımı ile ilgili Danıştay’ın kararı onayladığının iddia edildiğini ancak böyle bir onamanın olmadığını ifade etti.
İl Özel İdaresi’nin özellikle son 7-8 aydır Sarmaşa Köyü’ne yapılan bağ evleri ile uğraştığını iddia eden Fatma Çakır, “neden özellikle tek bir yer ile uğraşılıyor? Neden daha önce yapılanlarla uğraşılmadı? Ya da neden daha sonra yapılanlarla uğraşılmıyor? Adalet bunun neresinde? Eşitlik bunun neresinde?” dedi.
Fatma Çakır açıklamasında şunları kaydetti:
“İlimizde ailece yapılacak sosyal aktivite ortamlarının olmaması, şehir yaşantısının getirdiği sıkıntılar, doğal yaşama olan özlem sonucunda halkın ilgi göstererek oluşturduğu hobi bahçeleri konusunda bazı yetkililerin çözüm yerine çözümsüzlük isteyen sert tutumları büyük bir kargaşa yol açtığı için bugün burada gazete haberlerinin aksine gerçekleri söylemek ve sesimizi devlet büyüklerimize duyurmak için toplandık” diyen Çakır, ülkenin her yerinde hobi bahçesi bulunduğunu ve belli oranlarda yapı izinleri verilerek halkın tarımsal faaliyetine izin verildiğini ancak Çorum’da insanlara haksızlık yapıldığını söyledi.
Çakır yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Hobi bahçesi yeni bir terimdir, bizim kültürümüzde hobi bahçemiz var denmez, bağımız var denir. Bağ uğraşı insanın içindeki bir sevgidir ve kültürümüzde yeri vardır. Bu yüzlerce yıldır böyledir. Çorumda da her zaman bağcılık vardı. Mesela Mimar Sinan Mahallesinin yeri önceden bağdı, Tavukluk denen yer bağdı ama imara açıldı. Fen Lisesi civan bu ilin en değerli tarım toprağıydı ama fabrikalara, işyerlerine verildi.
Son 7-8 aydır İl Özel İdaresi özellikle Sarmaşa Köyü’ne yapılan bağ evleri ile uğraşmaktadır. Neden özellikle tek bir yer ile uğraşılıyor? Neden daha önce yapılanlarla uğraşılmadı? Ya da neden daha sonra yapılanlarla uğraşılmıyor? Adalet bunun neresinde? Eşitlik bunun neresinde?
İl Özel İdaresi buraların düzeni ve görsel güzelliği için kurallar getireceğine, hatalı yıkım tutanakları düzenleyip, hatalı cezalar kesip, yanlış tebliğler yaptı. Çorum İdare Mahkemesi’nde davaları kaybetti, yürütmeyi durdurma itirazları reddedildi. Danıştay’a gittiler ama hala esas hakkında karar çıkmadı. Buna
rağmen 6-7 ay önce tüm yerel gazetelere ‘yıkım kararı mahkemece onandı yakında Sarmaşa’yı yıkacağız’ dediler ama yapamadılar çünkü böyle bir mahkeme kararı yoktu.
Son günlerde gene basın açıklamaları yapıp gerçek dışı beyanlarda bulunuyorlar. Danıştay’da yıkım kararının onandığını söylüyorlar ama böyle bir şey yok. Bu yalan neden söyleniyor? Hani nerede Danıştay kararı? Böyle bir karar olmamasına rağmen alenen yalan basın açıklaması yapılması suç değil midir? İl Özel İdaresi bunu nasıl yapabilir, bu yetkililerin hiç mi korkuları yok? Olduğunu iddia ettikleri Danıştay kararını gösteremediklerinde ne yapacaklar? Yıkılacak yerler zarar görecek yüzlerce insan ve binlerce susuz kalacak fidan ne olacak?
Biz Çorumluyuz, devletin askerine taş atacak insanlar değiliz, çünkü biz hazine arazisini gasp eden gecekonducu değiliz, sadece kendi bağına ağaç diken insanlarız; bize yapılan bu muamele reva mıdır?
Binlerce insanın mağdur olmaması adına sayın valimizden tek isteğimiz bu konuda eşit, adil, genel bir çözüm bulmasıdır. Yıkılması gerekiyorsa her yer yıkılsın ya da birileri kendi çıkarı için devlet gücünü kullanıp sadece bir yeri yıkmasın.
Özel İdarenin tarımsal faaliyetten anladığı sadece arpa-buğday ekimidir. 2 yılda bir ürün alınan yerlere binlerce ağaç dikildiğini, tonlarca organik sebze yetiştirildiğini idrak edemeyen zihniyet zalimce, gaddarca bir tutumla su depolarını dahi yıkacağız diye savaş çığlıkları atıyor. Su depolan yıkılınca binlerce ağacın kuruması hiç mi umurlarında değil?” diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından grup adına İhsan Mağden, Fatma Çakır Mustafa Özbek ve Leyla Atar’dan oluşan 4 kişilik temsilci grubu Vali Sabri Başköy’ü makamında ziyaret ederek sorunlarının çözümü konusunda yardım istediler.
Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyarette İl Genel Sekreteri Yakup Keleş ve Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Aslan da hazır bulundu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...