2 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Diyaliz hastalarına müjde

T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği doktorlarından Op. Dr. Adem İlkay Diken ve Op. Dr. Adnan Yalçınkaya, kronik böbrek yetmezliği hastaları diyalize girerken kullanılan tüm damar erişim yöntemlerinin hastanede başarıyla yapılabildiğini açıkladı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Op. Dr. Adem İlkay Diken ve Op. Dr. Adnan Yalçınkaya, “Son dönem kronik böbrek yetmezliği tedavisinde hastaların hemodiyalize girebilmesi için birkaç yöntem vardır. İlk seçilmesi gereken yöntem düşük komplikasyon oranı, yüksek uzun dönem açıklığı ve günlük hayatı kısıtlamaması sebebiyle arteriovenöz fistül oluşturulmasıdır. Halk arasında kalıcı damar yolu veya fistül olarak bilinen bu yöntemle hastalar uzun yıllar sorunsuz şekilde diyalize girebilmektedirler. Bu tekniğin hastanın damar yapısı nedeniyle mümkün olmadığı hallerde veya daha önce bu teknikle diyalize girmiş ve sonrasında fistülü tıkanmış hastalarda diğer seçenekler devreye girmektedir. Bu seçenekler kol veya bacakta yapay damarla fistül oluşturulması ve kalıcı katater takılmasıdır.
Genel durumu ameliyatı kaldıramayacak hastalar, kalp yetmezliği olanlar ve büyük toplardamar tıkanıklığı olan kişiler için ise kalıcı katater takılması işlemi hemen hemen tek seçenektir. Sıklıkla hastanın boyun damarlarından sadece o bölge uyuşturularak floroskopi (rontgen benzeri bir cihaz) eşliğinde yapılan küçük bir işlemle kalıcı katater takılabilmektedir. Bu katater ile hastalar bir kaç yıl diyalize girebilirler.” şeklinde konuştular.
Bahsedilen bu tekniklerin hepsinin Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarıyla yapılabildiğini ve hastaların bu işlemler için Ankara, Samsun gibi merkezlere sevk edilmesi gerekliliğinin ortadan kalktığı belirtildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...