1 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

Yargılama başladı

Çorum Belediyesi’nde yolsuzluk yapıldığı iddiaları ile başlatılan soruşturma kapsamında Aralarında Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün de bulunduğu 9 sanığın irtikap, nüfuzu kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla yargılanmasına dün başlandı.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına sanıklardan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Meclis Üyeleri Abdülaziz Layık, Ahmet Özler ile Belediye İhale Komisyonu üyeleri Ömer Maz, Köksal Çöldaş, Mikdat Yıldırım, Eşref Bodur katıldı. Sanıklardan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve İhale Komisyonu Başkanı Leyla Sayın mazeret bildirerek katılmadı. Duruşmayı Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Nurettin Karakaya, Turhan Candan, MHP İl Başkanı Ercan Daşdan, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Dinçer Solmaz ile basın mensupları izledi.
Mahkeme Başkanı duruşmada kimlik tespitlerinin ardından Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’den başlamak üzere iddianamede yer alan suç isnatlarını okuyarak sanıkların ifadelerine başvurdu.
İddianamenin okunmasının ardından Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, savunma yaptı. Külcü, kendisi ile ilgili iddiaların hiç birini kabul etmediğini söyledi.
Söz konusu tretuvar ihalesinde en düşük teklifi veren firma ile Halil İbrahim Çalış’ın verdiği teklif arasındaki 80 bin TL’lik farkı kesinlikle talep etmediklerini belirten Külcü, ‘İddianamede rakamlar 80 bin TL’den başlıyor daha sonra 50 bin, 40 bin, 30 bin, 20 bin TL oluyor. Bu kadar pazarlık yapılmış. Bunları gören olmuş mu hiç?’ diye sordu.
Halil İbrahim Çalış ile hiçbir ortamda görüşmediğini beyan eden Muzaffer Külcü, iddianamede yer alan CD içerisindeki kayıtların kendisine ait olduğu iddiasını da kabul etmediğini vurguladı. Halil İbrahim Çalış’tan Çorumspor için alındığı iddia edilen çeklerden kendisinin sonradan bilgisinin olduğunu belirten Külcü, Hasan Çalış ile Ahmet Özler arasında gelişen konuların kendisi ile alakalıymış gibi gösterildiğini ileri sürdü.
Oto Galericiler Sitesi
Duruşmada sanık sıfatıyla ifade veren Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, iddianamede Oto Galericiler Kooperatifi’nden Çorumspor için 160 bin TL para istediği iddiaları ile ilgili olarak da “Dernek yöneticileri, oto galericiler sitesi için görüşmeye geldiler. Biz burada kendileri için yasal çerçevede bir altyapı hesabı çıkarttık. Bu meblağ onlara çok geldi ve bunun karşılanması için meclisten onay alınması gerektiğini söyledik. Gerekli başvuruları yaptılar ve şehrin gelişimi göz önünde bulunarak meclisten altyapı katılım bedelinin alınmaması yönünde karar çıktı. İddianamede yer alan Abdulkadir Şimşek, Uğur Coşar, Çorumspor camiası ile uzun süredir iç içe olan insanlar. Onlar bu süreçte Çorumspor’a bağış yapmışlar. Ben bunu sonradan bir sohbet ortamında duydum. Çorumspor’a bağış yapılması için belediyenin alacaklarından vazgeçmesi söz konusu olamaz. Ben onlardan herhangi bir şekilde Çorumspor için para istemedim” diye konuştu.

İddianamede, Rüstem Eren Parkı’nın çevre düzenlemesi için düzenlenen ihalenin iptal edilmesine ilişkin ihaleye fesat karıştırma iddiaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Külcü, “Biz başkanlık olarak sadece yatırımın yapılacağına karar veririz. Daha sonra ihale komisyonu süreci takip eder. Başkan olarak ben müdahil olamam.
Taraflardan birinin ihaleye girmesinin engellenmesi, dosyaları ile oynanması söz konusu olamaz. İddia sahibi belediyeden ihale alamadığını beyan etmiştir. Oysa belediyeden Akşemseddin Caddesi’nin tretuvar işini, Rüstem Eren Parkı düzenleme işini ve Huzurevi binasının ihalesini almıştır. Ayrıca ihale komisyonu yasal olarak ihaleyi yasal olarak bir engel gördüğü durumda durdurma yetkisine sahip. Ben onların ihale almasını istemesem, onları tehdit etmeye kalkışmam. Dolayısıyla her hangi bir tehdit söz konusu değildir. Afaki iddialar bunlar. Bahsedilen ses kayıtlarında kriminal inceleme raporlarında sesin bana benzediğini söyleyenler var, az benzediğini söyleyenler var.
Benim Halil İbrahim Çalış ile hiçbir görüşmem olmamıştır” dedi.
Gizli ses kaydı delil sayılmaz
Külcü’nün avukatı Ekrem Demirten de, gizli ses kayıtlarının yasa gereği delil sayılamadığını ancak Ceza Genel Kurulu kararına göre tekrarı mümkün olmayan, bir defaya mahsus hallerde yapılan ses kayıtlarının delil sayılabildiğini belirterek “Bu ses kaydı, 1,5 yıl aranın ardından yetkili mercilere veriliyor. Bu nedenle bu ses kaydı, yargılamaya dayanak yapılamaz. Delil sayılabilmesi için gerekli kriterleri barındırmamaktadır. Bu ses kaydının delil olmaktan çıkartılmasını talep ediyoruz” dedi. Demirten ayrıca, iddianamede yer alan ifadelerin, ses kayıtlarında bulunmadığını öne sürdü.

Çorumspor için kredi çektik
Çorumspor’a maddi yardım talep ettiği iddiasıyla yargılanan dönemin Çorumspor Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özler de duruşmada kendisini savundu. 2008 yılında başkan olduğu dönemde Çorumspor için harcamak üzere Abdulaziz Layık adına bankadan kredi çektiklerini berten Özler, krediyi ödeyemeyince Hasan Çalış’tan borç istediğini ve farklı zamanlarda toplam 40 bin TL’lik çek aldığını söyledi. Özler, bu çekleri daha sonra Hasan Çalış’a ödediğini beyan etti.
Belediye Meclis Üyesi Abdulaziz Layık da o dönemde Çorumspor yönetiminde görev aldığını, Çorumspor’un kredi çekememesinden dolayı şahsı adına kredi çektiğini, Ahmet Özler’in Hasan Çalış’tan borç olarak aldığı çekleri de kredinin kendi adına olmasından dolayı kendisinin ciro ettirdiğini aktardı.

Rüstem Eren Parkı ihalesinde ihaleye fesat karıştırma iddiası
Duruşmada daha sonra, Belediye İhale Komisyonu üyeleri için isnat edilen ihaleye fesat karıştırma iddialarına geçildi. Mahkeme Başkanı, iddianamenin Rüstem Eren Parkı ile ilgili bölümünü okuduktan sonra komisyon üyelerinin ifadelerini aldı.
Duruşmada İhale Komisyonu Üyesi Ömer Maz ifade verdikten sonra saat 12.00’de ara verildi. Duruşma, saat 14.15’ten itibaren kaldığı yerden devam etti.
Duruşmaya katılan ihale komisyonu üyeleri Ömer Maz, Köksal Çöldaş, Mikdat Yıldırım ve Eşref Bodur, Rüstem Eren Parkı ihalesinde ihaleye fesat karıştırmanın söz konusu olmadığını, kamu yararı gözeterek ihaleyi iptal ettiklerini söylediler.
Bilir kişi raporunda söz konusu ihaleye 2 firmanın katıldığının belirtildiğini, ancak ihaleye dört firmanın katıldığını ifade eden komisyon üyeleri, iptalde yasalara uygun olmayan bir uygulamanın söz konusu olmadığını aktardılar.
İhaleye teklif veren firmalardan bir tanesinin dosyasında eksik olmasından dolayı elendiğini, en az teklifi veren firmanın da yeterlilik ile ilgili çağrıya yasal süre içerisinde cevap vermediğini belirten komisyon üyeleri, diğer iki firmanın da tekliflerini kamu yararı gözeterek değerlendirip ihalenin iptal edilmesi yönünde görüş bildirdiklerini aktardılar. Komisyon üyeleri, ihalenin iptal edilip yaklaşık iki ay sonra tekrarlanması ile 70 bin TL belediye adına kazanç sağlandığını söylediler.

Halil İbrahim Çalış iddialarını yineledi
Duruşmada son söz müşteki Halil İbrahim Çalış’a verildi. Çalış, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve ardından Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile yaptığı görüşmelerin detaylarını anlattıktan sonra kendisinden referandumda kullanılmak üzere 80 bin TL para istendiğini iddia etti.
Halil İbrahim Çalış, mahkeme başkanının ‘Ses kaydını neden 1,5 yıl aradan sonra yetkili mercilere teslim ettin’ şeklindeki soruya da ‘O zamanlarda referandum vardı. Bir de ailem ve babam tarafından engellendim ama sonra babamla bütün bağları kopardık. Daha sonra iddialarla ilgili Belediye Başkanı Muzaffer Külcü para yiyen de, yediren de, yedirmeyip yedirdi diyen de şerefsizdir deyince ben de dayanamadım ve elimdeki belgeleri savcılığa verdim” şeklinde yanıt verdi.
Kendisinden ilk başta 80 bin TL istendiğini, daha sonra 20 bin TL’ye kadar düşüldüğünü belirten Çalış, 20 bin TL’yi 10’ar bin TL’lik iki ayrı çekte verdiğini belirten Çalış, Rüstem Eren Parkı ihalesi için son gün Ankara’da Kamu İhale Kurumu’na başvuruda bulunduğunu belirterek “3-4 gün sonra kapalı bir zarfın içinde bana çekleri geri iade ettiler.
Halil İbrahim Çalış, 4-5 kez yüz yüze görüştüğü Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir’in kendisine ‘Ben daha önce bir kez imarla ilgili bir konuda bu şekilde aracılık yaptım. Bu seninle yaptığım ikinci oluyor. Bir üçüncüsü olmayacak. Benim de içime sinmiyor” dediğini iddia etti.
Duruşma ileriki bir tarihe ertelendi
Mahkeme başkanı, son olarak müştekiyi dinledikten sonra, ifadelerde isimleri geçen Bahri Kulucan, Mustafa K öse, Enver Şen, Fahri Yandık, Satılmış Gülenoğlu, Murat Erdem, Nazım Arslan, Mevlana Çavdar, Halil İbrahim Kaya, Faruk Özkader’in bir dahaki duruşmada tanık olarak beyanlarının alınması için davetiye ile çağırılmasına, duruşmanın ileriki bir tarihte devam etmesine karar verdi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...